Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

Co należy wiedzieć przed użyciem leku?

Leki są bardzo silnie działającymi substancjami chemicznymi - w obchodzeniu się z nimi należy zachować środki ostrożności.

Przed zażyciem leku należy na podstawie wcześniejszej rozmowy z lekarzem, ulotki dołączonej do leku albo odpowiedniego hasła w bazie http://www.drug.pl będącej internetową wersją książki Wydawnictwa KASTOR pt. Leki. Encyklopedia popularna ustalić czy:

  • występowały już objawy nadwrażliwości lek lub na jego składniki?
  • lek zawiera takie składniki jak aspartam, cukier lub sól kuchenną? (dotyczy to osób cierpiących na fenyloketonurię, będących na diecie bezcukrowej lub bezsolnej, zażywających głównie leki w zawiesinach lub syropach).

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny mieć całkowitą pewność, że mogą zastosować dany preparat. Jeżeli użycie leku w tym okresie nie jest zalecane, należy skonsultować się z lekarzem, który ustali czy korzyści wynikające z przyjęcia leku przewyższają ewentualne ryzyko jego stosowania.

Przy różnorodnych schorzeniach występujących równocześnie, należy ustalić czy lek, który będzie stosowany, nie zaszkodzi w innych chorobach (np. przy czynnej chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy leki przeciwzapalne i przeciwbólowe mogą niekorzystnie oddziaływać na błonę śluzową żołądka).

Jeżeli w tym samym czasie są stosowane różne leki, należy się zorientować czy nie oddziaływują one wzajemnie na siebie.

Sposób, ilość i częstotliwość użycia leku określa lekarz, w każdym innym przypadku należy stosować lek według wskazań zawartych w dołączonej ulotce lub na opakowaniu, dopiero w następnym rzędzie można posłużyć się danymi zawartymi w Encyklopedii.

Bez względu na drogę podania lekarstwa, należy sprawdzić datę ważności preparatu. Nie wolno przyjmować lekarstw przeterminowanych. Nie należy przetrzymywać lekarstw po przekroczeniu daty ważności - należy wyrzucić je, najlepiej do specjalnego pojemnika znajdującego się w aptece.

Należy natychmiast porozumieć się z lekarzem, jeżeli po przyjęciu lub w trakcie przyjmowania leku nastąpiło znaczne pogorszenie samopoczucia.

Nie należy przyjmować leków w ciemności - łatwo wtedy o pomyłkę.

Leki powinny być przechowywane tylko w firmowych opakowaniach, nie należy przesypywać ich do innych. Jednak w razie konieczności (nawet jeżeli to jedna tabletka zabierana do pracy) każde opakowanie musi być właściwie opisane nazwą leku z podaną dawką. Nigdy nie należy mieszać różnych leków w jednym opakowaniu.

Bardzo ważny jest właściwy sposób przechowywania leków. Dotyczy to zabezpieczenia lekarstw przed zepsuciem, przed przypadkowym spożyciem (np. przez dzieci) oraz pomyłkowym zażyciem. Leki należy przechowywać w miejscu zamkniętym, niedostępnym dla dzieci. Osoby mieszkające samotnie powinny pamiętać, że czasem odwiedzają je np. wnuki i mogą spróbować dostępnych dla nich tabletek. Zalecane jest użycie opakowań zabezpieczonych przed dziećmi (przez utrudnienie odkręcenia lub otwarcia). Nie należy przechowywać leków w miejscach narażonych na działanie promieni słonecznych, w zaparowanej łazience, blisko kuchenki - ciepło i wilgoć mogą spowodować, że preparaty będą niezdatne do użycia.

Nigdy nie należy przyjmować leku budzącego jakiekolwiek podejrzenia, że jego wygląd jest zmieniony.

Leki mogą wpływać na zdolność kierowania samochodem lub obsługiwania maszyn. Należy sprawdzić, czy po użyciu danego leku można prowadzić samochód.

Każdy lek może kolidować z alkoholem; spożycie nawet niewielkiej ilości alkoholu wraz z lekarstwami może spowodować groźne następstwa. Należy zwracać uwagę i zapamiętywać nazwy międzynarodowe lub nazwy polskie leków, bowiem często różne nazwy handlowe oznaczają ten sam lek.