Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

ZIAGEN

Nazwa handlowa leku: ZIAGEN

Nazwa polska leku: ABAKAWIR

Nazwa międzynarodowa leku: Abacavirum / Abacavir sulfate

Nazwa anglojęzyczna leku: Abacavir

Postaci leku: Ziagen - tabletki powlekane 300 mg; roztwór doustny 20 mg/ml.

Wizytówka leku: Lek przeciwwirusowy.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Podczas stosowania leku nie można pić alkoholu.

Zalecany: w zakażeniu wirusem HIV, w terapii wielolekowej zespołu nabytego upośledzenia odporności (AIDS); także gdy inne stosowane leki są już mało skuteczne.

Działanie: hamuje namnażanie się wirusów (hamując enzym odwrotną transkryptazę wirusa), nie wykazując działania na normalne procesy komórkowe chorego organizmu.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, w okresie ciąży i karmienia piersią; dzieciom; w ciężkiej niewydolności nerek; w chorobach wątroby upośledzających jej funkcję.

Współdziałanie: nie stosować z alkoholem i pochodnymi witaminy A - tretinoiną (Vesanoid)

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; tabletki: 2 razy dziennie po 1 tabletce 300 mg; w razie problemów z przełykaniem należy zastosować roztwór: 2 razy dziennie po 15 ml - za pomocą dołączonego aplikatora należy roztwór rozprowadzić po wewnętrznej stronie policzka unikając połykania dużymi łykami. Podczas terapii wskazane są częste kontrole lekarskie ze względu na możliwość wystąpienia reakcji nadwrażliwości.

Możliwe skutki uboczne: reakcje nadwrażliwości: wysypka, gorączka, bóle brzucha, biegunka, wymioty; czasem o bardzo ciężkim przebiegu, występujące z reguły w ciągu pierwszych 6 tygodni leczenia; nudności, bóle głowy, ospałość, senność, gorsze samopoczucie; śpiączka kwasicza i zaawansowana kwasica mleczanowa (zwłaszcza przy współistnieniu ciężkich schorzeń lub powiększenia wątroby); bóle kostno-stawowe; zaburzenia oddychania (spłycenie oddechu, duszność, męczący kaszel, pobolewanie gardła).

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert; redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl