Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

PENTASA

Nazwa handlowa leku: PENTASA

Nazwa polska leku: MESALAZYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Mesalazinum

Nazwa anglojęzyczna leku: MESALAZINE

Postaci leku: Pentasa - czopki 1000 mg, tabletki o przedłużonym uwalnianiu 500 mg, zawiesina doodbytnicza 1000 mg/100 ml, granulat o przedłużonym uwalnianiu 1000 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwko wrzodziejącemu zapaleniu jelita grubego.

Dostępność: Rp

Zalecany: w leczeniu ostrych stanów i zapobieganiu nawrotom wrzodziejącego zapalenia jelita grubego; stosowany także w chorobie Leśniowskiego-Crohna.

Działanie: pochodna kwasu salicylowego o miejscowym działaniu przeciwzapalnym, stosowana w leczeniu przewlekłych chorób zapalnych jelita grubego. Preparat w tabletkach jest uwalniany dopiero w jelicie grubym.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub inne salicylany (np. Aspirin, Asprocol, Polopiryna, Sachol, Salicylamidum), podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom poniżej 14 lat, osobom w podeszłym wieku; przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, niewydolności wątroby i nerek, skazach krwotocznych.

Współdziałanie: nie należy łączyć leku z omeprazolem (np. Bioprazol, Losec, Polprazol, Prazol, Omeprazolum) i laktulozą (Duphalac, Lactulosum, Normalac).

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle 1500-4000 mg na dobę w dawkach podzielonych; doodbytniczo - czopki 1 czopek przed snem, po wypróżnieniu; zawiesina doodbytnicza - 100 ml zawiesiny wieczorem po wypróżnieniu przed snem.

Możliwe skutki uboczne: nudności, bóle brzucha, biegunka, wysypki skórne, bóle i zawroty głowy, stany depresyjne; rzadko - zapalenie osierdzia i mięśnia sercowego, trzustki; alergiczne reakcje układu oddechowego, zmiany w składzie krwi spowodowane uszkodzeniem układu krwiotwórczego.

Inne leki z tej grupy: Asacol, Asamax 250, 500, Colitan, Jucolon, Mesalazyna, Pentasa, Salofalk, Salofalk 250, 500, Samezil.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl