Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

MISTABRON

Nazwa handlowa leku: MISTABRON

Nazwa polska leku: MESNA

Nazwa międzynarodowa leku: Mesnum

Nazwa anglojęzyczna leku: Mesna

Postaci leku: Mistabron -płyn do inhalacji i wprowadzania do tchawicy i oskrzeli 200 mg/ml, aerozol do nosa 50 mg/ml.

Wizytówka leku: Lek rozrzedzający wydzielinę oskrzeli.

Dostępność: Rp

Zalecany: w przewlekłym i ostrym zapaleniu oskrzeli, rozstrzeniach oskrzeli, astmie oskrzelowej, mukowiscydozie, po zabiegach chirurgicznych i we wszystkich stanach chorobowych, w których istotne dla wyleczenia jest ułatwienie wykrztuszenia gęstej, zalegającej w oskrzelach wydzieliny, także w celu usunięcia wydzieliny z przewodów nosowych.

Działanie: jest lekiem powodującym rozrzedzenie wydzieliny powstałej w stanach zapalnych lub na skutek reakcji alergicznych w drogach oddechowych - głównie w oskrzelach; rozrzedzenie wydzieliny oraz ułatwienie jej wykrztuszenia jest bardzo ważnym czynnikiem prowadzącym do zmniejszenia duszności u chorych na astmę oraz w zapaleniach oskrzeli; lek zmniejsza również lepkość wydzielin jamy nosowo-gardłowej.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom do 13 roku życia. Inne przeciwwskazania do stosowania leku to kaszel odruchowy, stany znacznego osłabienia - może wystąpić utrudnienie wykrztuszania; astma, jeżeli nie występuje znaczne zaleganie wydzieliny w oskrzelach

Współdziałanie: działa przeciwstawnie z antybiotykami z grupy aminoglikozydów (Garamycin, Gentamycin, Neomycinum, Netromycin, Tobrex).

Dawkowanie: wziewnie lub donosowo, wg zaleceń lekarza; zwykle: aerozol do nosa - dorośli 4 razy 1-2 rozpylenia do każdego przewodu nosowego, dzieci od 13. roku życia nie więcej niż 4 razy po jednej dawce; ampułki do wziewań (dorośli 1-2 ampułki na dobę w 1-4 dawkach podzielonych) wdycha się poprzez inhalacje bezpośrednio lub rozcieńczone wodą destylowaną lub solą fizjologiczną w stosunku 1:1. Pozostałe sposoby wykorzystania preparatu, takie jak wlewy dooskrzelowe, do zatok okołonosowych wykonuje się jedynie w warunkach szpitalnych. Uwaga: preparatów w ampułkach do wziewań nie można wstrzykiwać - może to być bardzo niebezpieczne dla pacjenta. Otwartą ampułkę należy zużyć, płyn nie nadaje się do późniejszego użycia.

Możliwe skutki uboczne: niekiedy może wywołać skórne odczyny alergiczne, u chorych na astmę może spowodować podrażnienie śluzówek, kaszel i napad duszności; w 20% stężeniu może wywołać pieczenie za mostkiem.

Inne leki z tej grupy: Mistabron, Mucofluid.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl