
MUCOFLUID
Nazwa handlowa leku: MUCOFLUIDNazwa polska leku: MESNA
Nazwa międzynarodowa leku: Mesnum
Nazwa anglojęzyczna leku: MESNA
Postaci leku: Mucofluid - aerozol do nosa 50 mg/ml, 5 mg/dawkę.
Wizytówka leku: Lek rozrzedzający wydzielinę oskrzeli.
Dostępność: Rp
Zalecany: w przewlekłym i ostrym zapaleniu oskrzeli, rozstrzeniach oskrzeli, astmie oskrzelowej, mukowiscydozie, po zabiegach chirurgicznych i we wszystkich stanach chorobowych, w których istotne dla wyleczenia jest ułatwienie wykrztuszenia gęstej, zalegającej w oskrzelach wydzieliny, także w celu usunięcia wydzieliny z przewodów nosowych.
Działanie: jest lekiem powodującym rozrzedzenie wydzieliny powstałej w stanach zapalnych lub na skutek reakcji alergicznych w drogach oddechowych - głównie w oskrzelach; rozrzedzenie wydzieliny oraz ułatwienie jej wykrztuszenia jest bardzo ważnym czynnikiem prowadzącym do zmniejszenia duszności u chorych na astmę oraz w zapaleniach oskrzeli; lek zmniejsza również lepkość wydzielin jamy nosowo-gardłowej.
Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom do 13 roku życia. Inne przeciwwskazania do stosowania leku to kaszel odruchowy, stany znacznego osłabienia - może wystąpić utrudnienie wykrztuszania; astma, jeżeli nie występuje znaczne zaleganie wydzieliny w oskrzelach
Współdziałanie: działa przeciwstawnie z antybiotykami z grupy aminoglikozydów (Garamycin, Gentamycin, Neomycinum, Netromycin, Tobrex).
Dawkowanie: donosowe, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli 4 razy dziennie 1 rozpylenie do każdego przewodu nosowego.
Możliwe skutki uboczne: niekiedy może wywołać skórne odczyny alergiczne, u chorych na astmę może spowodować podrażnienie śluzówek, kaszel i napad duszności; w 20% stężeniu może wywołać pieczenie za mostkiem.
Inne leki z tej grupy: Mistabron, Mucofluid.
poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl