Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

METOCLOPRAMID

Nazwa handlowa leku: METOCLOPRAMID

Nazwa polska leku: METOKLOPRAMID

Nazwa międzynarodowa leku: Metoclopramidum

Nazwa anglojęzyczna leku: METOCLOPRAMIDE HYDROCHLORIDE

Postaci leku: Metoclopramid 10 - czopki doodbytnicze 10 mg; Metoclopramid 20 - czopki doodbytnicze 20 mg.

Wizytówka leku: Lek pobudzający czynność ruchową przewodu pokarmowego.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Podczas stosowania leku nie można pić alkoholu.

Zalecany: w zaburzeniach czynności ruchowej przewodu pokarmowego, w zarzucaniu treści żołądkowej do przełyku, w zgadze, w zapaleniu błony śluzowej żołądka, w nudnościach, wymiotach różnego pochodzenia (np. na tle nietolerancji na leki, w migrenie), w przepuklinie rozworu przełykowego, w niewydolności wpustu żołądka, w zaparciach stolca wynikających ze zbyt leniwych ruchów jelita grubego, w zaburzeniach ruchów robaczkowych jelit po operacjach jamy brzusznej, jako lek pomocniczy w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy; bywa także stosowany pomocniczo przy badaniach rentgenowskich oraz sondach przewodu pokarmowego.

Działanie: poprzez wpływ na układ nerwowy działa pobudzająco na ruchy (robaczkowe) żołądka, dwunastnicy i jelit, szczególnie jelita cienkiego, nie pobudzając jednocześnie błony śluzowej żołądka do wydzielania soku żołądkowego i trzustki do wydzielania enzymów oraz nie wpływając na inne funkcje przewodu pokarmowego; poprawia łaknienie i działa przeciwwymiotnie.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią; przy padaczce, nadciśnieniu tętniczym o nieustalonej przyczynie, zaburzeniach czynności nerek. Dzieciom poniżej 14. roku życia lek można podawać pod kontrolą lekarską, przy zachowaniu dużej ostrożności. Inne przeciwwskazania do stosowania leku to stany, w których niewskazane jest pobudzenie ruchów robaczkowych przewodu pokarmowego, np. ostre choroby jamy brzusznej, krwawienia z przewodu pokarmowego, niedrożność mechaniczna jelit, perforacje i przetoki żołądkowo-jelitowe, guz chromochłonny nadnerczy, guzy zależne hormonalnie od hormonu - prolaktyny.

Współdziałanie: nie należy podawać z lekami przeciwpadaczkowymi: fenytoiną (Epanutin, Phenytoinum), fenobarbitalem (Luminalum), prymidonem (Mizodin), karbamazepiną (Amizepin, Neurotop, Tegretol), z lekami przeciwpsychotycznymi, np. Fenactilem oraz z innymi lekami uspokajającymi i nasennymi a także alkoholem - z uwagi na możliwość spotęgowania objawów ubocznych. Może zwiększyć wchłanianie tetracykliny (Doxycyclinum, Tetracyclinum), lewodopy (Madopar, Nakom, Pardopa, Poldomet, Sinemet), paracetamolu, natomiast osłabić wchłanianie glikozydów naparstnicy (Bemecor, Digoxin, Landicor, Medigox).

Dawkowanie: doodbytnicze, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli do 3 razy dziennie po 10 mg (1 czopek).

Możliwe skutki uboczne: objawy zaburzenia napięcia mięśni, niepokój ruchowy, objawy zmęczenia, senność, drżenie; istnieje możliwość wystąpienia biegunki, pojawienia się wydzielania mleka u kobiet, przerostu gruczołów piersiowych i impotencji u mężczyzn.

Inne leki z tej grupy: Metoclopramidum, Metoclopramidum 0,5%, Pramidin 10, 20.

Uwagi: Lek niezarejestrowany - nie figuruje w urzędowym wykazie produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na rok 2007.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl