Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

METRONIDAZOL

Nazwa handlowa leku: METRONIDAZOL

Nazwa polska leku: METRONIDAZOL

Nazwa międzynarodowa leku: Metronidazolum

Nazwa anglojęzyczna leku: METRONIDAZOLE

Postaci leku: Metronidazol - tabletki 250 mg, czopki doodbytnicze 500 mg, 1 g, tabletki dopochwowe 500 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwpierwotniakowy i przeciwbakteryjny.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Podczas stosowania nie można pić alkoholu.

Zalecany: przede wszystkim w leczeniu zakażeń rzęsistkiem pochwowym u kobiet i mężczyzn oraz w leczeniu lambliozy, jest także głównym lekiem stosowanym w leczeniu zakażeń bakteriami beztlenowymi - rozwijającymi się bez dostępu tlenu, np. w zakażeniach jelitowych, w niektórych zakażeniach ran, w przygotowaniu do operacji jelit; stosowany jest również w czerwonce pełzakowej (wywołanej przez pierwotniaki); w leczeniu odwykowym alkoholizmu oraz w stomatologii.

Działanie: wykazuje działanie przeciwpierwotniakowe, hamuje rozwój rzęsistka pochwowego, lamblii jelitowej, ameby jelitowej, wywiera również działanie na bakterie beztlenowe; w skojarzeniu z alkoholem wykazuje szereg działań ubocznych.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią; przy zaburzeniach w morfologii krwi lub poważnych schorzeniach układu nerwowego; należy ostrożnie podawać pacjentom z ciężką niewydolnością wątroby oraz osobom w podeszłym wieku.

Współdziałanie: nasila szkodliwe działania doustnych leków przeciwzakrzepowych (m.in. Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar). Luminalum i fenytoina (Epanutin, Phenytoinum) osłabiają działanie metronidazolu. Uwaga: podczas stosowania leku nie można pić alkoholu - może wystąpić zatrucie podobne do reakcji po Anticolu.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli - w rzęsistkowicy kobieta (i partner) 3 razy na dobę 250 mg (1 tabletka) w czasie posiłku, niekiedy dawka może zostać zwiększona przez lekarza do 2000 mg na dobę (4 tabletki). Kobieta, w tym samym okresie, przyjmuje 1 tabletkę dopochwowo. Tabletka przed założeniem powinna być zwilżona przegotowaną letnią wodą. W czasie leczenia zaleca się stosowanie irygacji pochwy kwasem mlekowym w proporcji 1 łyżeczka na 1 litr wody. Nie należy przerywać leczenia w czasie krwawienia miesiączkowego. Doodbytniczo dorośli - 1 g co 8 godzin.

Możliwe skutki uboczne: zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: osłabienie łaknienia, metaliczny smak w jamie ustnej, nudności, wymioty, bóle brzucha, bóle i zawroty głowy, bóle stawów, skórne odczyny alergiczne, swędzenie skóry, suchość błon śluzowych jamy ustnej i pochwy, bolesne oddawanie moczu, zapalenie pęcherza moczowego, uczucie osłabienia, zamroczenie, depresja, nadmierne pobudzenie, bezsenność. Bardzo rzadko występuje przejściowe zmniejszenie liczby krwinek białych, nadmierna ilość oddawanego moczu, nietrzymanie moczu, ciemne zabarwienie moczu.

Inne leki z tej grupy: Arilin Rapid, Metronidazol.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl