Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

DOPEGYT

Nazwa handlowa leku: DOPEGYT

Nazwa polska leku: METYLDOPA

Nazwa międzynarodowa leku: Methylodopum

Nazwa anglojęzyczna leku: METHYLDOPA

Postaci leku: Dopegyt - tabletki 250 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwnadciśnieniowy.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn; nie wolno pić alkoholu.

Zalecany: w leczeniu nadciśnienia tętniczego o umiarkowanym i średnio ciężkim nasileniu. Przewlekłe leczenie wiąże się z działaniem ubocznym w postaci zatrzymywania w organizmie sodu i wody, czemu przeciwdziałają leki moczopędne, stosowane również w leczeniu nadciśnienia - stąd lek stosuje się najczęściej w skojarzeniu z tymi lekami.

Działanie: powoduje zmniejszanie wytwarzania w organizmie związków chemicznych podwyższających ciśnienie tętnicze oraz prowadzi do wytworzenia tzw. fałszywego przekaźnika w układzie nerwowym, czyli związku o bardzo zbliżonej budowie chemicznej do związków podwyższających ciśnienie, który w odpowiednich miejscach podstawia się zamiast nich. Efektem tego działania jest obniżenie ciśnienia tętniczego.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią; zaburzeniach czynności wątroby i nerek, guzie chromochłonnym nadnerczy, depresji, ostrym zapaleniu miąższu wątroby, niewydolności wątroby, niedokrwistości hemolitycznej (spowodowanej nadmiernym rozpadaniem się krwinek czerwonych). Inne przeciwwskazania do stosowania leku to łagodne nadciśnienie, które poddaje się leczeniu słabszymi lekami przeciwnadciśnieniowymi skojarzonymi z lekiem moczopędnym, zaburzenia krążenia mózgowego, ciężkie stany depresyjne. Lek stosuje się ostrożnie u chorych w podeszłym wieku.

Współdziałanie: inne leki obniżające ciśnienie oraz leki blokujące beta-receptory (Betaloc, Bisoprolol, Coretal, Metocard, Propranolol, Sectral), tiazydowe leki moczopędne, np. Hydrochlorothiazidum, nasilają działanie preparatu. Furazolidon, leki pobudzające układ nerwowy współczulny, trójcykliczne leki antydepresyjne (Amitriptylinum, Imipramin, Sinequan) osłabiają działanie leku; preparat nasila działanie morfiny; nie należy podawać wraz lekami hamującymi enzym MAO (np. Aurorix, Mocloxil, Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres), lewodopą (Madopar, Nakom, Pardopa, Poldomet, Sinemet) i pochodnymi rezerpiny (Normatens, Retiazid).

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli początkowo raz dziennie 1 tabletka 250 mg przez 2 dni. Następnie dawkę zwiększa się o 1 tabletkę co 2 dni, aż do uzyskania odpowiedniego efektu; przeciętna dawka dobowa wynosi 1,0-2,0 g (4-8 tabletek). Nie przekracza się dawki 2,0 g na dobę. Dzieci początkowo 10 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę w 2-3 dawkach podzielonych; nie więcej niż 65 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę. Leczenia nie należy przerywać nagle.

Możliwe skutki uboczne: przejściowe zaburzenia neurologiczne, nadmierne uspokojenie, uczucie osłabienia, bóle i zawroty głowy, zaburzenia psychiczne, stany depresyjne, męczące sny, objawy zbliżone do choroby Parkinsona, zaburzenia sercowo-naczyniowe - obrzęki, zwolnienie czynności serca, spadki ciśnienia krwi pod wpływem zmiany pozycji na stojącą, zaostrzenie choroby wieńcowej; niekiedy zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: osłabienie łaknienia, suchość w jamie ustnej, nudności, wymioty, biegunka, zaparcia; zapalenie trzustki, niedokrwistość hemolityczna (spowodowana nadmiernym rozpadaniem się krwinek czerwonych), zmniejszenie ilości krwinek białych oraz krwinek płytkowych biorących udział w procesie krzepnięcia krwi, skórne odczyny alergiczne, gorączka, upośledzenie czynności wątroby, zaburzenia potencji, przerost gruczołów piersiowych.

Inne leki z tej grupy: Dopanol, Dopegyt.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl