Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

DORMICUM

Nazwa handlowa leku: DORMICUM

Nazwa polska leku: MIDAZOLAM

Nazwa międzynarodowa leku: Midazolam / Midazolamum

Nazwa anglojęzyczna leku: MIDAZOLAM

Postaci leku: Dormicum - tabletki powlekane 7,5 mg i 15 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwlękowy i uspokajający.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek silnie upośledza sprawność psychofizyczną; w ciągu 24 godzin po jego zażyciu nie wolno prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn; nie wolno pić alkoholu.

Zalecany: w przygotowaniu dozabiegów chirurgicznych i krótkich zabiegów diagnostycznych, doraźnie w leczeniu zaburzeń snu, przy bezsenności, trudnościach w zasypianiu.

Działanie: jest lekiem o działaniu uspokajającym, przeciwlękowym, przeciwdrgawkowym i zmniejszającym napięcie mięśni. Znosi stany napięcia nerwowego, drażliwości i lęku, łagodzi natręctwa myślowe, ułatwia zasypianie, wydłuża sen, wpływa korzystnie na nastrój.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; w okresie ciąży i karmienia piersią (można stosować jedynie w razie bezwzględnej konieczności); dzieciom; w jaskrze; miastenii; w zespole bezdechu sennego; przy ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek; przy niewydolności oddechowej; ostrożnie u osób w podeszłym wieku, z chorobami układu krążenia i układu oddechowego, z chorobami organicznymi mózgu, przy przeroście gruczołu krokowego. Lek może spowodować przyzwyczajenie i uzależnienie się od niego.

Współdziałanie: równoczesne podawanie midazolamu i leków działających na ośrodkowy układ nerwowy (mózg) - neuroleptyków (np. Fenactil, Haloperidol, Mirenil, Thioridazin), leków nasennych i uspokajających (np. Elenium, Luminalum, Signopam), leków przeciwdepresyjnych hamujących aktywność enzymu MAO (Aurorix, Mocloxil), niektórych leków przeciwbólowych, środków znieczulających oraz przyjmowanie alkoholu powoduje nasilenie depresyjnego działania leku na mózg. Przy jednoczesnej kuracji erytromycyną (Davercin, Erythromycinum) należy zmniejszyć dawkowanie leku.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli przed zabiegami: 7,5-15 mg na pół godziny przed zabiegiem; w leczeniu zaburzeń snu: 7,5-15 mg na dobę przyjmowane na noc, należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę leku; w celu uspokojenia uczucia lęku lek można przyjmować w ciągu dnia - wskazane jest wówczas leżenie. Lek należy podawać jak najkrócej i w jak najmniejszych dawkach ze względu na ryzyko wystąpienia uzależnienia. Nagłe odstawienie leku może spowodować podniecenie, bezsenność, zmniejszenie apetytu, wzmożone pocenie się, a nawet drgawki.

Możliwe skutki uboczne: senność, zmęczenie, niepamięć okresu po zażyciu leku (ustępująca po ok. 2 godzinach); niezborność ruchów, dezorientacja, zawroty i bóle głowy, zaburzenia mowy, widzenie za mgłą, obniżenie popędu płciowego, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, nudności, biegunka lub zaparcie, niekiedy skórne odczyny alergiczne, rzadko wysychanie błon śluzowych jamy ustnej, zaburzenia w oddawaniu moczu. W wyjątkowych przypadkach - żółtaczka, niewydolność wątroby, spadek liczby białych krwinek krwi. Uwaga: lek niekiedy może wywołać objawy przeciwstawne do zamierzonych - bezsenność, nadmierne podniecenie. Po długim zażywaniu może wytworzyć się uzależnienie od leku.

Objawy przedawkowania: upośledzona reakcja na otoczenie, w ciężkich zatruciach brak reakcji na ból, spłycenie oddychania aż do bezdechu, śpiączka.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl