Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

GUTRON

Nazwa handlowa leku: GUTRON

Nazwa polska leku: MIDODRYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Midodrinum / Midodrini hydrochloridum

Nazwa anglojęzyczna leku: MIDODRINE

Postaci leku: Gutron - tabletki 2,5 mg, 5 mg, krople doustne 10 mg/ml.

Wizytówka leku: Lek podwyższający ciśnienie krwi.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn.

Zalecany: w samoistnej hipotonii (nadmiernie niskim ciśnieniu tętniczym) i idiopatycznej hipotonii ortostatycznej (nadmiernych spadkach ciśnienia przy zmianie pozycji ciała); w hipotonii po niektórych lekach i spowodowanej długotrwałym unieruchomieniem chorego; w zaburzeniach krążenia w przebiegu niektórych chorób organicznych mózgu; w niektórych przypadkach nietrzymania moczu.

Działanie: lek działa na receptory znajdujące się w naczyniach krwionośnych, pobudza je i poprzez to powoduje skurcz mięśni gładkich naczyń i wzrost ciśnienia tętniczego krwi oraz wzrost przepływu krwi w naczyniach; zwiększa także napięcie mięśni gładkich zamykających ujście pęcherza moczowego, co ułatwia trzymanie moczu.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, w okresie ciąży i karmienia piersią; przy nadciśnieniu tętniczym, jaskrze, guzie chromochłonnym nadnerczy, gruczolaku lub przeroście gruczołu krokowego, nadczynności tarczycy; zaburzeniach rytmu serca, chorobie wieńcowej i niewydolności serca.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zazwyczaj rano i wieczorem 2,5 mg leku; w leczeniu przewlekłym dwa razy dziennie po 1,25 mg; dawkowanie należy rozpoczynać od dawki 1,25 mg na dobę i stopniowo ją zwiększać. Podczas stosowania leku należy kontrolować funkcję nerek.

Możliwe skutki uboczne: bóle brzucha, nudności, wymioty, wzdęcia, zaparcia; bóle głowy, bezsenność, nudności, obrzęki, pocenie się, gęsia skórka z uczuciem zimna, nadciśnienie tętnicze, nadmierne zwolnienie tętna (pulsu); zaostrzenie jaskry, częste oddawanie moczu.

Objawy przedawkowania: nadmierne zwolnienie tętna (pulsu); gdy tętno spada poniżej 60 uderzeń na minutę należy skonsultować się z lekarzem.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl