Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

IXEL

Nazwa handlowa leku: IXEL

Nazwa polska leku: MILNACIPRAN

Nazwa międzynarodowa leku: Milnacipranum

Nazwa anglojęzyczna leku: MILNACIPRAN HYDROCHLORIDE

Postaci leku: Ixel 25 - kapsułki 25 mg; Ixel 50 - kapsułki 50 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwdepresyjny.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn; nie wolno pić alkoholu.

Zalecany: w stanach depresyjnych z niepokojem lub pobudzeniem psychicznym; w depresjach tzw. endogennych (o nieustalonym pochodzeniu), w stanach depresyjnych w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej (tzw. choroby maniakalno-depresyjnej).

Działanie: średnio silne uspokajające, przeciwdepresyjne i poprawiające aktywność życiową. Poprzez wpływ na przekaźnictwo nerwowe w mózgu, korzystnie działa na nastrój, ułatwia zasypianie i umożliwia spokojny sen.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; w okresie ciąży i karmienia piersią; dzieciom i młodzieży do 15 roku życia; u pacjentów leczonych obecnie lub w trakcie ostatnich 2 tygodni lekami hamującymi aktywność enzymu MAO (Aurorix, Mocloxil, Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres). Należy zachować ostrożność u chorych z niewydolnością nerek, wątroby, cukrzycą, padaczką lub drgawkami występującymi w przeszłości. Ostrożnie u osób z chorobami serca, nadciśnieniem tętniczym, jaskrą z otwartym kątem przesączania, przerostem gruczołu krokowego lub zastojem moczu oraz u osób w podeszłym wieku. Kobiety w wieku rozrodczym powinny zadbać o skuteczną antykoncepcję podczas stosowania leku.

Współdziałanie: nie stosować równocześnie z lekami hamującymi aktywność enzymu MAO (Aurorix, Mocloxil, Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres) i z lekiem przeciwmigrenowym sumatriptanem (Imigran, Sumamigren) oraz do dwóch tygodni od ich odstawienia. Leczenie tymi lekami można rozpocząć w 7 dni po zakończeniu leczenia milnacipranem. Ostrożnie przy jednoczesnym stosowaniu cymetydyny (Altramet, Cimetidinum), litu (Lithium carbonicum), leków przeciwbólowych z grupy opioidów (Dolargan, Dolcontral, Fortral, Morphini sulfas), preparatów z dziurawca - mogą one zwiększać stężenie milnacipranu we krwi i nasilać działania niepożądane. Ostrożnie przy jednoczesnym stosowaniu glikozydów naparstnicy (Bemecor, Digoxin, Landicor, Medigox), leków sympatykomimetycznych (np. Astmopent, Fenoterol, Salbutamol) oraz klonidyny (Iporel). Podczas stosowania leku nie należy pić alkoholu.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza, zwykle dwa razy na dobę, rano i wieczorem podczas posiłku; zazwyczaj leczenie rozpoczyna się od dawki 25 mg na dobę, zwiększając dawkę do 100 mg na dobę. Początek działania terapeutycznego może nastąpić w ciągu 7 dni, pełny efekt osiąga się najczęściej po 2-4 tygodniach leczenia. Leczenie należy kontynuować przez ok. pół roku po ustąpieniu objawów, w celu utrwalenia efektu przeciwdepresyjnego leku. U osób z ciężką niewydolnością nerek należy odpowiednio zmniejszyć dawkowanie leku. Po zakończeniu kuracji lek należy odstawiać stopniowo.

Możliwe skutki uboczne: skórne odczyny alergiczne: zaczerwienienie, wysypki, świąd i pieczenie skóry, zwiększone pocenie się, uczucie zatkania nosa; bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia; początkowo lęk, drażliwość, zaburzenia snu, uczucie osłabienia i zmęczenia; impotencja, zaburzenia ejakulacji i orgazmu, bolesne miesiączki; zaburzenia w oddawaniu moczu; wzrost lub spadek masy ciała, wzrost stężenia cholesterolu, wzrost poziomu enzymów wątrobowych, wzrost ciśnienia tętniczego, nadmierne spadki ciśnienia przy zmianie pozycji ciała na pionową - tzw. hipotonia ortostatyczna; suchość w ustach, brak apetytu, zaparcia, wzdęcia, nudności, wymioty; drżenie mięśniowe, drgawki.

Inne leki z tej grupy: Ixel, Dalcipran.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl