Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

CYTOTEC

Nazwa handlowa leku: CYTOTEC

Nazwa polska leku: MIZOPROSTOL

Nazwa międzynarodowa leku: Misoprostolum

Nazwa anglojęzyczna leku: MISOPROSTOL

Postaci leku: Cytotec - tabletki 200 mcg.

Wizytówka leku: Lek stosowany w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Dostępność: Rp

Zalecany: w trakcie długotrwałego leczenia niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi tzw. NLPZ (np. aspiryna, Butapirazol, Ibuprofen, Mefacit, Metindol, Naproxen, Rantudil, Voltaren), gdy współistnieje choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy lub predyspozycja do powstawania wrzodów i nadżerek błony śluzowej.

Działanie: mizoprostol działa ochronnie na śluzówkę żołądka i dwunastnicy, zmniejszając wydzielanie soku żołądkowego i utrudniając tworzenie się owrzodzeń, ułatwia gojenie już istniejących nadżerek i owrzodzeń.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, w okresie ciąży i karmienia piersią; dzieciom i młodzieży poniżej 18 roku życia; kobietom niestosującym skutecznej antykoncepcji, przy ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek.

Współdziałanie: nie należy stosować równocześnie z lekami osłaniającymi błonę śluzową żołądka zawierającymi magnez (np. Alumag, Maalox, Manti).

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza, zwykle 800 mcg na dobę w 2-4 dawkach w leczeniu choroby wrzodowej i 200 mcg w zapobieganiu chorobie wrzodowej. Leczenie należy prowadzić przez okres co najmniej 4 tygodni. Lek należy przyjmować podczas posiłku.

Możliwe skutki uboczne: biegunka, niestrawność, bóle brzucha, nudności, wymioty, wzdęcia, zaparcia, suchość w jamie ustnej; zawroty i bóle głowy, uczucie zmęczenia, bezsenność, senność; przedłużone, bolesne krwawienia miesięczne (mogą mieć postać krwotoków), krwawienia międzymiesiączkowe lub pomenopauzalne.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl