Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

AURORIX

Nazwa handlowa leku: AURORIX

Nazwa polska leku: MOKLOBEMID

Nazwa międzynarodowa leku: Moclobemidum

Nazwa anglojęzyczna leku: MOCLOBEMIDE

Postaci leku: Aurorix - tabletki powlekane 150 mg, 300 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwdepresyjny.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: W początkowym okresie leczenia należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów.

Zalecany: w zespołach depresyjnych różnego pochodzenia; przy fobii społecznej.

Działanie: przeciwdepresyjne, wpływa na przekaźniki chemiczne występujące między komórkami układu nerwowego (hamuje aktywność enzymu MAO); stosunkowo szybko poprawia nastrój, zmniejsza zaburzenia koncentracji, łagodzi uczucie wyczerpania i zmęczenia; działa korzystnie na zaburzenia snu w okresie depresji.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią (chyba, że lekarz uzna to za niezbędne), dzieciom; przy ostrych zaburzeniach świadomości. Ostrożnie przy guzie chromochłonnym, nadczynności tarczycy i uszkodzeniach wątroby.

Współdziałanie: chorzy leczeni cymetydyną (Altramet, Cimetidinum) powinni zmniejszyć o połowę dawkę preparatu. Lek nasila działanie pochodnych opium oraz takich preparatów, jak Fenoterol. Nie należy podawać łącznie z lekami przeciwparkinsonowymi (Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres), klomipraminą (Anafranil, Hydiphen), petydyną (Dolargan, Dolcontral) i dekstrometorfanem (np. Acodin, Dexatussin, Robitussin).

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle 300 mg na dobę, w 2 dawkach po 150 mg po posiłku; w przypadkach ciężkiej depresji dawkę można zwiększyć do 600 mg na dobę. Przy fobii społecznej zwykle od razu 600 mg na dobę w 2 dawkach podzielonych przez co najmniej 8-12 tygodni.

Możliwe skutki uboczne: zaburzenia snu, niepokój i pobudzenie ruchowe, zawroty i bóle głowy, wysychanie błony śluzowej jamy ustnej, zaburzenia widzenia, dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego: nudności, zgaga, biegunka, zaparcia; skórne odczyny alergiczne, np. wysypka lub świąd; sporadycznie zaburzenia świadomości ustępujące po odstawieniu leku.

Inne leki z tej grupy: Aurorix, Mobemid, Moclobemid Torrex, Mocloxil, Moklar.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl