Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

MOLSIDOMINA

Nazwa handlowa leku: MOLSIDOMINA

Nazwa polska leku: MOLSIDOMINA

Nazwa międzynarodowa leku: Molsidominum

Nazwa anglojęzyczna leku: MOLSIDOMINE

Postaci leku: Molsidomina - tabletki 2 i 4 mg; Molsidomina prolongatum - tabletki 8 mg.

Wizytówka leku: Lek rozszerzający naczynia krwionośne.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Podczas stosowania nie można pić alkoholu.

Zalecany: w chorobie wieńcowej, może być stosowany w celu przerwania bólu wieńcowego, jak i w zapobieganiu bólom wieńcowym.

Działanie: rozszerza naczynia krwionośne, zmniejszając ilość krwi dopływającej do serca z żył oraz zmniejszając opór przy wyrzucaniu krwi z serca do układu krążenia; opisane powyżej działania leku powodują zmniejszenie pracy serca, zmniejszenie zapotrzebowania mięśnia serca na tlen, lepsze ukrwienie, a co za tym idzie, lepsze dotlenienie mięśnia serca. Efektem tego działania jest zmniejszenie lub ustąpienie niedokrwienia mięśnia serca i zmniejszenie się lub ustąpienie bólu wieńcowego oraz poprawa wydolności krążenia.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią; przy obniżonym ciśnieniu tętniczym, jaskrze. Inne przeciwwskazania do stosowania leku to świeży zawał serca, obrzęk płuc, wstrząs sercowopochodny.

Współdziałanie: alkohol nasila działanie obniżające ciśnienie krwi.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle w leczeniu długotrwałym, w pierwszych dwóch dniach stosuje się 4-6 razy na dobę 1-2 mg, następnie podaje się 2-3 razy dziennie 2-4 mg. Lek przyjmuje się po jedzeniu. Molsidomina prolongatum: na ogół podaje się 2 razy dziennie po 1 tabletce.

Możliwe skutki uboczne: niekiedy może wystąpić zaczerwienienie twarzy, ból głowy, obniżenie ciśnienia tętniczego, spadki ciśnienia tętniczego podczas zmiany pozycji na pionową, przyspieszenie czynności serca, uczucie tętnienia w głowie, zawroty głowy występujące przy zmianie pozycji ciała, nudności, wymioty, luźne stolce. Objawy uboczne występują rzadko.

Inne leki z tej grupy: Molipsor R, Molsidomina, Molsidomina prolongatum.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl