Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

NASONEX

Nazwa handlowa leku: NASONEX

Nazwa polska leku: MOMETAZON

Nazwa międzynarodowa leku: Mometazonum

Nazwa anglojęzyczna leku: Mometasone

Postaci leku: Nasonex - aerozol do nosa, 50 mcg/dawkę.

Wizytówka leku: Syntetyczny hormon kory nadnerczy do stosowania miejscowego, lek przeciwzapalny i przeciwalergiczny.

Dostępność: Rp

Zalecany: w alergicznym nieżycie nosa (sezonowym, całorocznym); także do stosowania zapobiegawczego.

Działanie: przeciwzapalne, przeciwuczuleniowe, przeciwświądowe, przeciwwysiękowe i przeciwobrzękowe.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; w okresie ciąży i karmienia piersią; dzieciom poniżej 12 roku życia; w ciężkich zakażeniach układu oddechowego; po operacjach lub urazach nosa lub twarzy; nie należy stosować w ropnych (bakteryjnych), wirusowych (opryszczka, opryszczkowe zapalenie gałki ocznej), grzybiczych, gruźliczych zakażeniach skóry w okolicy nosa lub błony śluzowej nosa, ponieważ zmniejsza odporność miejscową i może doprowadzić do rozszerzenia się zakażenia.

Dawkowanie: donosowo, wg zaleceń lekarza, dorośli i dzieci powyżej 12 lat zazwyczaj początkowo 1 raz dziennie po 2 rozpylenia aerozolu do każdej dziurki (łącznie 200 mcg), w przypadku braku poprawy dawkę można zwiększyć do 4 rozpyleń dziennie do każdej dziurki (łącznie 400 mcg leku). W leczeniu podtrzymującym stosować lek 1 raz dziennie (1 rozpylenie) do każdej dziurki. Przed pierwszym zastosowaniem leku należy kilkakrotnie nacisnąć spust atomizera, aż do uzyskania jednolitej zawiesiny podczas rozpylania. Przy długotrwałym stosowaniu należy regularnie kontrolować błonę śluzową nosa.

Możliwe skutki uboczne: reakcje uczuleniowe, świąd, podrażnienie nosa i gardła, uczucie suchości w gardle, krwawienia z nosa, krwista wydzielina.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert; redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl