Szukaj leku:



















Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

ELOSALIC

Nazwa handlowa leku: ELOSALIC

Nazwa polska leku: MOMETAZON + KWAS SALICYLOWY

Nazwa międzynarodowa leku: Mometasoni furoas + Acidum salicylicum

Nazwa anglojęzyczna leku: MOMETASONE + SALICYLIC ACID

Postaci leku: Elosalic - maść (1 g zawiera 1mg mometazonu i 50 mg kwasu salicylowego).

Wizytówka leku: Lek przeciwzapalny do użytku zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Zalecany: w łuszczycy, wyprysku łojotokowym.

Działanie: zawarty w preparacie syntetyczny hormon kory nadnerczy (mometazon) ma działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i przeciwalergiczne, dodatek kwasu salicylowego działa złuszczająco na warstwę rogową naskórka (keratolitycznie), a także miejscowo odkażająco i rozszerza naczynia krwionośne skóry.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na mometazon lub kwas salicylowy; podczas ciąży i karmienia piersią; dzieciom poniżej 12 roku życia; nie należy stosować w ropnych (bakteryjnych), wirusowych (opryszczka), grzybiczych, gruźliczych zakażeniach skóry, ponieważ zmniejsza odporność miejscową i może doprowadzić do rozszerzenia się zakażenia. Nie stosować w nowotworach skóry, stanach przedrakowych oraz innych zmianach skórnych, takich jak: trądzik pospolity, trądzik różowaty, zapalenie kącików ust, zapalenie czerwieni wargowej, odczyny poszczepienne, atrofia (zanik) skóry. Należy unikać częstego stosowania na duże powierzchnie skóry - lek może wchłonąć się do organizmu i wywołać działania uboczne mogące wystąpić przy doustnym podawaniu hormonów steroidowych (zob. Encorton). Unikać długotrwałego stosowania preparatu oraz kontaktu z błonami śluzowymi. Lek nie nadaje się do stosowania na zmiany w obrębie twarzy, zmiany owrzodziałe, zmiany w miejscach trudno dostępnych (np. w pachwinach) oraz do stosowania pod opatrunkiem. Ze względu na zawartość kwasu salicylowego nie należy opalać się podczas kuracji lub przyjmować naświetlań UV po zastosowaniu leku.

Dawkowanie: zewnętrzne, wg zaleceń lekarza; zwykle powierzchnie zajęte zmianami, po ich uprzednim umyciu i oczyszczeniu, należy smarować cienką warstwą preparatu 1-2 razy dziennie. Nie stosować na więcej niż 30% powierzchni ciała. Nie należy stosować więcej niż 15 g kremu na dobę. U dzieci nie stosować dłużej niż 21dni.

Możliwe skutki uboczne: miejscowe: reakcje uczuleniowe, świąd skóry lub jej zanik, nadmierny łojotok; przy długotrwałym stosowaniu: trądzik posteroidowy, rozstępy, zmiany skórne, zapalenie mieszków włosowych, rozszerzenie naczyń krwionośnych w skórze, jak również inne skutki uboczne użycia glikokortykosteroidów (zobacz Encorton); ogólne: jedynie w przypadku nadużywania leku.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert; redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat




Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl