Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

SINGULAIR

Nazwa handlowa leku: SINGULAIR

Nazwa polska leku: MONTELUKAST

Nazwa międzynarodowa leku: Montelukastum natricum

Nazwa anglojęzyczna leku: MONTELUKAST SODIUM

Postaci leku: Singulair 4 - tabletki do żucia 4 mg; Singulair 5 - tabletki do żucia 5 mg; Singulair 10 - tabletki powlekane 10 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwastmatyczny.

Dostępność: Rp

Zalecany: w profilaktyce i leczeniu przewlekłej astmy oskrzelowej u dorosłych i dzieci od 3. roku życia; może być podawany jednocześnie z innymi preparatami stosowanymi w leczeniu astmy.

Działanie: lek blokuje działanie związków powodujących obrzęk oraz zwężenie dróg oddechowych, zapobiegając w ten sposób atakom astmy.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom poniżej 3. roku życia; w ostrym napadzie astmy, tabletek do żucia nie należy podawać chorym na fenyloketonurię.

Współdziałanie: ostrożnie podawać z lekami takimi jak fenobarbital (Luminalum), fenytoina (Epanutin, Phenytoinum), ryfampicyna (Rifamazid, Rifampicyna) - mogą osłabiać działanie preparatu.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dzieci od 3-6 lat 1 tabletka do żucia (4 mg) raz na dobę przed snem, 7-15 lat 1 tabletka do żucia (5 mg) raz na dobę przed snem, dorośli i młodzież od 16. roku życia 1 tabletka (10 mg) raz na dobę przed snem.

Możliwe skutki uboczne: rzadko - ból głowy, ból brzucha.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl