Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

DIURAMID

Nazwa handlowa leku: DIURAMID

Nazwa polska leku: ACETAZOLAMID

Nazwa międzynarodowa leku: Acetazolamidum

Nazwa anglojęzyczna leku: Acetazolamide

Postaci leku: Diuramid - tabletki 250 mg.

Wizytówka leku: Lek stosowany m.in. w jaskrze i padaczce.

Dostępność: Rp

Zalecany: w leczeniu jaskry, jako lek pomocniczy w padaczce oraz w chorobach, w których dochodzi do wzmożonego ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego wewnątrz jamy czaszki, przy obrzękach, w rozedmie, sercu płucnym, chorobie Meniere’a i w zespole napięcia przedmiesiączkowego.

Działanie: hamuje aktywność enzymu (anhydrazy węglanowej), który jest jednym z podstawowych ogniw w skomplikowanym procesie wydzielania moczu; prowadzi to do zwiększonego wydzielania moczu przez nerki. Z powodu swojego słabego i krótkotrwałego działania moczopędnego i objawów ubocznych ma on obecnie małe zastosowanie jako lek moczopędny w chorobach wewnętrznych, np. w niewydolności krążenia; wykorzystywane jest natomiast jego działanie zmniejszające ciśnienie wewnątrz gałki ocznej oraz zmniejszające ciśnienie płynu mózgowo-rdzeniowego wewnątrz jamy czaszki.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią. Inne przeciwwskazania do stosowania leku to choroba Addisona (niewydolność kory nadnerczy), kwasica cewkowa nerek, niedoczynność tarczycy, niewydolność wątroby i nerek; ostrożnie u chorych z obniżonym poziomem chloru w surowicy oraz z obniżonym jego wydalaniem w moczu.

Współdziałanie: chlorek amonowy (Apipulmol, Petrysal) zmniejsza działanie moczopędne leku; Diuramidu nie należy stosować z salicylanami (Aspirin, Asprocol, Polopiryna, Sachol, Salicylamidum) i lekami zwężającymi lub rozszerzającymi źrenice; glikozydy nasercowe (np. Bemecor, Digoxin, Talusin, Cardiol, Convafort, Neocardina) i leki zwiększające ciśnienie krwi wymagają zmodyfikowania dawki preparatu. Preparat nasila działanie doustnych leków przeciwcukrzycowych (np. Diabetol, Diabetosol, Euclamin, Glucobay, Metformin) i przeciwzakrzepowych (m.in. Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar).

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli w leczeniu jaskry początkowo 250-500 mg (1-2 tabletki) a następnie po 250 mg (1 tabletka) co 6 godzin, zmniejszając stopniowo dawkę do 2-3 razy dziennie. Okres leczenia trwa około 4 dni, po których lek przestaje działać z powodu kwasicy. W padaczce 8-30 mg na każdy kilogram masy ciała, lecz nie więcej niż 1 g (4 tabletki) dziennie dla dorosłych i nie więcej niż 750 mg dla dzieci. Przy obrzękach w niewydolności krążenia - 250-375 mg (1- 1 i 1/2 tabletki) raz dziennie rano co drugi dzień lub wg schematu: 2 dni brania leku, jeden dzień przerwy, dwa dni brania leku, jeden dzien przerwy itd. Uwaga: podczas dłuższego stosowania należy kontrolować skład chemiczny krwi (jonogram) oraz poziom krwinek białych.

Możliwe skutki uboczne: rzadko objawy uczuleniowe - głównie zmiany na skórze. Może wystąpić podwyższona temperatura ciała, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, objawy neurologiczne, takie jak bóle głowy, znużenie, senność, pobudzenie, zaburzenia czucia. Mogą wystąpić zaburzenia w składzie chemicznym krwi - nadmiernie kwaśny odczyn (kwasica), spadek poziomu potasu i wapnia w surowicy, podwyższony poziom mocznika. Rzadziej występuje obniżenie ilości krwinek białych i płytek krwi.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl