Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

CURAM

Nazwa handlowa leku: CURAM

Nazwa polska leku: AMOKSYCYLINA + KWAS KLAWULANOWY

Nazwa międzynarodowa leku: Amoxicillinum + Acidum clavulanicum

Nazwa anglojęzyczna leku: Amoxicillin + Clavulanic acid

Postaci leku: Curam - tabletki powlekane 375 mg, 625 mg, proszek do przygotowania zawiesiny doustnej 156,25 mg/5 ml, 312,5 mg/5 ml; Curam 1 g - tabletki powlekane 1000 mg; Curam 400/57 mg - proszek do przygotowania zawiesiny doustnej (400 mg + 57 mg)/5 ml.

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny, antybiotyk beta-laktamowy, pochodna penicyliny.

Dostępność: Rp

Zalecany: w zakażeniach górnych i dolnych dróg oddechowych: w zapaleniu gardła, zatok, oskrzeli, zapaleniu płuc, w zapaleniu ucha środkowego; w zakażeniu nerek i dróg moczowych (pęcherza, cewki moczowej, w odmiedniczkowym zapaleniu nerek), w rzeżączce, w zakażeniach skóry i tkanek miękkich, kości, stawów, w zakażeniach jamy brzusznej, w zakażeniach położniczych, w stomatologii.

Działanie: jest to amoksycylina (zobacz Amoxil) z dodatkiem kwasu klawulanowego (w postaci klawulanianu potasowego), który hamuje działanie enzymów bakteryjnych unieczynniających działanie antybiotyków; powoduje to rozszerzenie zakresu działania leku oraz zwiększenie jego skuteczności. Lek wykazuje działanie bakteriobójcze zbliżone do penicyliny (Penicillinum) i ampicyliny (Ampicillin), jednak wykazuje silniejsze działanie na niektóre szczepy bakterii. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego do krwi i wydala się w dużej części z moczem, działając przeciwbakteryjnie w obrębie układu moczowego.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub penicylinę (Penicillinum) i antybiotyki cefalosporynowe (Duracef, Oracef, Tafril, Zinacef, Zinnat); podczas ciąży (zwłaszcza w jej pierwszych 3 miesiącach), po przebytej żółtaczce, przy upośledzeniu czynności wątroby i nerek; przeciwwskazaniem jest mononukleoza.

Współdziałanie: osłabiają działanie leku takie antybiotyki jak tetracyklina (Doxycyclinum, Tetracyclinum), erytromycyna (Davercin, Erythromycin), linkomycyna (Dalacin, Lincomycin), natomiast nasilają jego działanie antybiotyki aminoglikozydowe (Garamycin, Gentamycin, Neomycinum, Netromycin, Tobrex) oraz leki przeciwzapalne niesteroidowe (np. aspiryna, Butapirazol, Ibuprofen, Mefacit, Metindol, Naproxen, Rantudil, Voltaren). Nie należy łączyć z allopurinolem (Allupol, Milurit), który może prowadzić do nasilenia wysypki powstałej w następstwie stosowania leku, charakterystycznej dla przebiegu odry. Preparat może obniżać skuteczność działania doustnych środków antykoncepcyjnych natomiast nasila działanie i toksyczność doustnych leków przeciwzakrzepowych (m.in. Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar).

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli i dzieci powyżej 12. roku życia: po 1 tabletce 375 mg co 8 godzin lub - w przypadku ciężkich zakażeń - po 1 tabletce 625 mg co 8 godzin albo po 1 tabletce 1 g co 12 godzin; dzieci od 2. do 12. roku życia doustnie, w postaci zawiesiny: 37,5-75 mg na kilogram masy ciała w 3 dawkach co 8 godzin; dzieci poniżej 2. roku życia 37,5-50 mg na kilogram masy ciała w 3 dawkach co 8 godzin. Przy niewydolności nerek dawkowanie zależy od stopnia niewydolności. Lek przyjmuje się na początku posiłku, tabletki należy połykać w całości.

Możliwe skutki uboczne: uczuleniowe zmiany skórne: pokrzywka, swędzenie skóry, wysypka charakterystyczna dla przebiegu odry; zapalenie jamy ustnej i języka; niekiedy zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego - nudności, wymioty, biegunka; rzadko zaburzenia funkcji wątroby, śródmiąższowe zapalenie nerek; bardzo rzadko ogólnoustrojowe reakcje uczuleniowe (tzw. wstrząs anafilaktyczny), żółtaczka; przy przedłużonym leczeniu może wystąpić grzybica (głównie grzybica pochwy) wywołana drożdżakiem Candida albicans - kandydoza. Uwaga: podczas długotrwałego leczenia należy okresowo kontrolować czynność wątroby i nerek oraz obraz krwi (morfologię).

Inne leki z tej grupy: Amoclan, Amoksiklav, Amoksiklav 600 mg, 1,2 g, Amoksiklav forte, Augmentin, Augmentin ES, Bioclavid 875/125 mg, Curam, Curam 1 g, Curam 400/57 mg, Forcid 156, 312, 625, 1000, Klavocin, Klavocin forte, Ramoclav, Taromentin.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl