Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

RHINAZIN

Nazwa handlowa leku: RHINAZIN

Nazwa polska leku: NAFAZOLINA

Nazwa międzynarodowa leku: Naphazolini nitras / Naphazolinum

Nazwa anglojęzyczna leku: NAPHAZOLINE

Postaci leku: Rhinazin - krople do nosa 1 mg/ml.

Wizytówka leku: Lek przeciwkataralny.

Dostępność: Rp

Zalecany: w ostrym lub przewlekłym nieżycie nosa pochodzenia wirusowego lub uczuleniowego.

Działanie: podany miejscowo na błonę śluzową powoduje skurcz najdrobniejszych naczyń krwionośnych, przez co zmniejsza obrzęk i stan zapalny. Podany do nosa zmniejsza obrzęk i wydzielinę błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej, ułatwia oddychanie przez nos podczas kataru.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, dzieciom poniżej 6. roku życia; przy jaskrze. Ostrożnie stosuje się przy nadczynności tarczycy, przeroście gruczołu krokowego, u osób w podeszłym wieku.

Współdziałanie: nie należy stosować z lekami hamującymi aktywność enzymu MAO (Aurorix, Mocloxil, Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres) i trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi (Amitriptylinum, Imipramin, Sinequan).

Dawkowanie: miejscowo, wg zaleceń lekarza; dorośli i dzieci od 7. roku życia zwykle do każdego otworu nosa wkrapla się 4-6 razy na dobę 1-2 krople. Rhinazinu nie należy podawać długotrwale, podczas podawania dłużej niż 3-5 dni należy zrobić kilkudniową przerwę; należy przerwać podawanie przy wystąpieniu obrzęku i bolesności błony śluzowej nosa.

Możliwe skutki uboczne: rzadko może wystąpić przejściowe podrażnienie i obrzęk błony śluzowej nosa. Niekiedy nudności i bóle głowy. Częste i długotrwałe stosowanie może spowodować ponowne przekrwienie błony śluzowej i nawrót objawów chorobowych.

Objawy przedawkowania: znaczne przedawkowanie lub przypadkowe spożycie doustne może wywołać silne działanie uspokajające z sennością i śpiączką, znaczne obniżenie temperatury ciała, zwolnienie czynności serca, pocenie się, splątanie, zapaść; zwłaszcza u dzieci występują wahania

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl