Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

VERO

Nazwa handlowa leku: VERO

Nazwa polska leku: NAPROKSEN

Nazwa międzynarodowa leku: Naproxenum

Nazwa anglojęzyczna leku: NAPROXEN

Postaci leku: Vero - tabletki 220 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwzapalny.

Dostępność: Rp

Zalecany: w ostrych i przewlekłych bólach, głównie pochodzenia reumatycznego: w reumatoidalnym zapaleniu stawów, chorobie zwyrodnieniowej stawów, w chorobie reumatycznej, w innych stanach zapalnych tkanki łącznej i mięśni, w zapaleniu pochewek ścięgnistych, naderwaniu ścięgien lub mięśni, w rwie kulszowej, w zapaleniu korzonków nerwowych, w zespole bolesnego barku, w dnie moczanowej; niekiedy po zabiegach chirurgicznych, po usunięciu zębów, w bólach pourazowych, w bolesnym miesiączkowaniu.

Działanie: dość silne przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, zmniejsza stężenie kwasu moczowego we krwi, zmniejsza skupianie się płytek krwi (biorących udział w procesie krzepnięcia krwi), działa przeciwzakrzepowo. Mechanizm działania polega na hamowaniu powstawania w organizmie prostaglandyn - związków, które są odpowiedzialne za wywoływanie odczynu zapalnego i odczuwanie bólu; po podaniu doustnym dobrze i szybko wchłania się do krwi z przewodu pokarmowego.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na naproksen oraz na inne leki przeciwzapalne, np. Ibuprofen, Metindol oraz na aspirynę (Aspirin, Polopiryna), podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom do 12. roku życia (wyjątek stanowi wyraźne wskazanie lekarza, szczególnie reumatologa dziecięcego); przy zaburzeniach czynności wątroby i nerek, chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, zapaleniu jelit, wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, zapaleniu odbytnicy (należy wtedy wykluczyć przyjmowanie leku w czopkach), skazie krwotocznej.

Współdziałanie: podczas stosowania preparatu razem z lekami przeciwzakrzepowymi (Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar) może pojawić się skłonność do krwawień. Z hormonami steroidowymi (np. Dexamethason, Encorton, Hydrocortisonum) występują nasilone zaburzenia żołądkowo-jelitowe, mogą wystąpić krwawienia z przewodu pokarmowego. Salicylany - (np. Aspirin, Asprocol, Polopiryna, Sachol, Salicylamidum) zwiększają działanie preparatu, wzmagają objawy uboczne ze strony przewodu pokarmowego. Preparat nasila działanie doustnych leków przeciwcukrzycowych (np. Diabetol, Diabetosol, Euclamin, Glucobay, Metformin), fenytoiny (Epanutin, Phenytoinum), sulfonamidów (np. Bactrim, Biseptol, Septrin). Leki zobojętniające kwas żołądkowy, stosowane w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy osłabiają wchłanianie preparatu z przewodu pokarmowego. Podawany z lekami moczopędnymi oszczędzającymi wydalanie potasu (np. Spironol, Verospiron) może doprowadzić do nadmiaru potasu we krwi. Zmniejsza skuteczność furosemidu (Furosemidum). Alkohol nasila działanie preparatu oraz jego negatywne skutki uboczne, dotyczące szczególnie przewodu pokarmowego.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zależnie od stanu chorego i jego indywidualnej reakcji, zazwyczaj dorośli 2 razy dziennie po 440 mg (po 2 tabletki).

Możliwe skutki uboczne: objawy ze strony przewodu pokarmowego: nudności, wymioty, bóle w nadbrzuszu, biegunka. Przy długotrwałym stosowaniu - objawy zapalenia błony śluzowej żołądka oraz krwawienia z przewodu pokarmowego; lek może uczynnić chorobę wrzodową. Niekiedy mogą wystąpić bóle i zawroty głowy, senność, obrzęki, żółtaczka, skórne odczyny alergiczne.

Inne leki z tej grupy: Aleve, Anapran, Anapran neo, Apo-Naproxen 125, 250, Boloxen, Nalgesin, Nalgesin forte, Naproxen, Naproxen 250, 500, Naproxen EC 250, 500, Natrax 100, 200, Neprox, Pabi-Naproxen.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl