Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

PIMAFUCORT

Nazwa handlowa leku: PIMAFUCORT

Nazwa polska leku: NATAMYCYNA + HYDROKORTYZON + NEOMYCYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Natamycinum + Hydrocortisonum + Neomycinum

Nazwa anglojęzyczna leku: Hydrocortisone acetate + Natamycin + Neomycin sulphate

Postaci leku: Pimafucort - maść (10 mg/g hydrokortyzonu, 10 mg/g natamycyny i 3500 j.m./g neomycyny), krem (10 mg/g hydrokortyzonu, 10 mg/g natamycyny i 3500 j.m./g neomycyny), emulsja na skórę (5 mg/g hydrokortyzonu, 10 mg/g natamycyny i 1750 j.m./g neomycyny).

Wizytówka leku: Lek przeciwgrzybiczy, przeciwbakteryjny i przeciwzapalny, do użytku zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Zalecany: w chorobach skóry różnego pochodzenia, także z powikłaniami bakteryjnymi lub grzybiczymi, dającymi się leczyć neomycyną i natamycyną, w łojotokowym zapaleniu skóry. Krem i emulsję zwykle stosuje się przy zmianach w fałdach skóry, na skórze owłosionej oraz do leczenia ostrych stanów. Maść należy stosować w leczeniu chorób przewlekłych ze złuszczaniem, wysychaniem i pękaniem skóry oraz łojotokowego zapalenie skóry.

Działanie: zależy od sumy działania składników. Natamycyna - ma szerokie działanie grzybobójcze oraz hamujące rozwój grzybów, źle wchłania się do organizmu z przewodu pokarmowego, stąd ma zastosowanie głównie w leczeniu miejscowym. Hydrokortyzon - jest hormonem steroidowym o bardzo silnym działaniu przeciwzapalnym i przeciwuczuleniowym. Neomycyna działa bakteriobójczo.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub jego składniki, podczas ciąży lub karmienia piersią należy zachować ostrożność - stosować krótko i na małych fragmentach skóry. Przeciwwskazaniem do stosowania leku są zakażenia grzybicze, wirusowe i kiłowe skóry, owrzodzenia i uszkodzenia skóry, owrzodzenia podudzi, rany po oparzeniach, trądzik, rybia łuska, kruchość naczyń krwionośnych. Nie stosować na duże powierzchnie skóry, w okolicach oczu oraz na błony śluzowe.

Dawkowanie: zewnętrznie, wg zaleceń lekarza; zwykle lek stosuje się miejscowo na skórę 2-4 razy dziennie. Krem i emulsję zwykle stosuje się przy zmianach w fałdach skóry, na skórze owłosionej oraz do leczenia ostrych stanów. Maść należy stosować w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry i chorób przewlekłych ze złuszczaniem, wysychaniem i pękaniem skóry.

Możliwe skutki uboczne: niekiedy łagodne odczyny alergiczne. Przy długotrwałym stosowaniu mogą powstać rozstępy skórne. Przy przewlekłym stosowaniu na duże powierzchnie skóry mogą wystąpić działania uboczne hydrokortyzonu podobne do skutków doustnego podawania hormonów steroidowych (zob. Encorton).

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl