Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

NEOMYCINUM (Tabletki)

Nazwa handlowa leku: NEOMYCINUM (Tabletki)

Nazwa polska leku: NEOMYCYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Neomycinum

Nazwa anglojęzyczna leku: NEOMYCIN SULPHATE

Postaci leku: Neomycinum - tabletki 250 mg

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny, antybiotyk aminoglikozydowy.

Dostępność: Rp

Zalecany: w przygotowaniu chorych do operacji jamy brzusznej, szczególnie jelit, po zabiegach chirurgicznych w jamie brzusznej. Neomycyna stosowana bywa również w ciężkich stanach niewydolności wątroby, z zagrażającymi lub występującymi zaburzeniami świadomości, w celu zahamowania rozwoju bakterii, które w przewodzie pokarmowym produkują amoniak przyczyniający się do powstania śpiączki wątrobowej.

Działanie: jest aminoglikozydowym antybiotykiem bakteriobójczym, działającym na szereg tzw. Gram-ujemnych szczepów bakterii, które z reguły rozmnażają się w przewodzie pokarmowym i w układzie moczowym. Neomycyna wchłania się z przewodu pokarmowego w bardzo małych ilościach, stąd jej zastosowanie - zewnętrzne lub w zakażeniach jelitowych.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek i inne antybiotyki aminoglikozydowe (Garamycin, Gentamycin, Neomycinum, Tobrex), podczas ciąży i karmienia piersią; przy zaburzeniach czynności nerek, niewydolności krążenia, zaburzeniach słuchu, zespole złego wchłaniania, miastenii, chorobie Parkinsona, zapaleniach jelit.

Współdziałanie: nie należy podawać z innymi lekami, których duże dawki mogą wpłynąć niekorzystnie na czynność nerek lub na słuch, czyli z niektórymi antybiotykami, takimi jak streptomycyna (Streptomycinum), gentamycyna (Garamycin, Gentamycin, Gentamytrex), wankomycyna (Edicin, Vancocin, Vancoled, Vancomycin) kolistyna (Colistin). Nie należy podawać z Dipherganem, lekami stosowanymi w zaburzeniach rytmu serca - chinidyną (Chinidinum), Procainamidum i z neostygminą (Polstigminum). Neomycyna nasila działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych (np. Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar), a zmniejsza skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych, glikozydów naparstnicy (Bemecor, Digoxin, Landicor, Medigox) i metotreksatu (Methotrexat, Trexan).

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli w celu wyjałowienia jelit, doustnie 1000 mg co godzinę w ciągu 4 godzin, następnie 1000 mg co 4 godziny w ciągu 2-3 dni przed zabiegiem; w śpiączce wątrobowej 4-12 g na dobę w 4-6 dawkach w ciągu 5-6 dni, a następnie 2 g na dobę.

Możliwe skutki uboczne: nudności, wymioty, biegunki, zaburzenia wchłaniania jelitowego, grzybicze lub gronkowcowe wtórne zakażenia jelit, skórne odczyny alergiczne, bardzo rzadko uszkodzenie nerwu słuchowego lub miąższu nerek.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl