Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

CIRCULAT

Nazwa handlowa leku: CIRCULAT

Nazwa polska leku: NICERGOLINA

Nazwa międzynarodowa leku: Nicergolinum

Nazwa anglojęzyczna leku: NICERGOLINE

Postaci leku: Circulat - tabletki powlekane 10 mg.

Wizytówka leku: Lek rozszerzający naczynia krwionośne.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn.

Zalecany: w zaburzeniach ukrwienia mózgu, w stanach po udarze mózgu, po urazach czaszki, w zaburzeniach zachowania oraz zaburzeniach pamięci wieku podeszłego, w zaburzeniach krążenia krwi w kończynach dolnych, w chorobie Raynauda, w chorobach siatkówki oka o podłożu zaburzeń w krążeniu, w bólach głowy, migrenie, w zaburzeniach ukrwienia ucha wewnętrznego, pomocniczo w nadciśnieniu tętniczym.

Działanie: rozszerza naczynia krwionośne, zmniejsza opór przepływu krwi, zwiększa przepływ krwi w tętnicach, poprawia ukrwienie narządów (szczególnie mózgu), zwiększa zużycie tlenu i glukozy przez komórki mózgowe, wykazuje również działanie obniżające ciśnienie tętnicze krwi oraz zmniejszające zdolność do skupiania się płytek krwi, co prowadzi do zmniejszenia krzepliwości krwi (profilaktyka przeciw zakrzepom).

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią. Nie można stosować w zapaści, ostrym okresie zawału serca, w ostrych krwotokach oraz dożylnie u osób z obniżonym ciśnieniem tętniczym.

Współdziałanie: nasila działanie leków obniżających ciśnienie tętnicze krwi, szczególnie blokujących receptory alfa (Hytrin, Kornam) i beta (Betaloc, Bisoprolol, Coretal, Metocard, Propranolol, Sectral).

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; z powodu silnego działania leku oraz częstego zalecania go ludziom starszym stosowanie wymaga ostrożności; początkowo 30-60 mg dziennie podzielone na 2-3 dawki przed jedzeniem lub w trakcie jedzenia. Po pewnym czasie dawkę można zmniejszyć zgodnie ze wskazaniami lekarza. Przy niewydolności nerek dawki leku powinny być zmniejszone.

Możliwe skutki uboczne: senność, uczucie gorąca, zaczerwienienie skóry, zawroty głowy, nudności, wymioty, bóle brzucha, spadki ciśnienia tętniczego podczas zmiany pozycji na pionową.

Inne leki z tej grupy: Adavin, Circulat, Nicergolin, Nicerin, Niglostin, Nilogrin, Sermion.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl