Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

MACMIROR

Nazwa handlowa leku: MACMIROR

Nazwa polska leku: NIFURATEL

Nazwa międzynarodowa leku: Nifuratelum

Nazwa anglojęzyczna leku: NIFURATEL

Postaci leku: Macmiror - tabletki powlekane 200 mg nifuratelu.

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny i przeciwgrzybiczy.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Podczas stosowania leku nie można pić alkoholu.

Zalecany: w bakteryjnych, grzybiczych i rzęsistkowych zakażeniach pochwy i sromu, w zakażeniach układu moczowego bakteriami wrażliwymi na działanie leku; w infekcyjnych chorobach jelit: lambliozie i pełzakowicy.

Działanie: przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze; poprzez hamowanie syntezy białek niezbędnych w procesach życiowych bakterii. Lek szczególnie dobrze działa wobec bakterii i drożdżaków wywołujących zakażenia układu moczowego i dróg rodnych.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; w okresie ciąży i karmienia piersią; dzieciom poniżej 6 roku życia.

Współdziałanie: leku nie należy łączyć z alkoholem ze względu na występowanie ciężkich skutków ubocznych.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza, zazwyczaj w zakażeniach pochwy i sromu, lambliozie oraz pełzakowicy należy stosować 400 mg (2 tabletki) leku co 8 godzin (lub co 12 godzin w niektórych przypadkach) przez co najmniej 7 dni. W razie niewystarczającego efektu leczenie można przedłużyć lub powtórzyć. W zakażeniach układu płciowego przy bardzo nasilonych objawach należy jednocześnie prowadzić leczenie miejscowe oraz leczyć partnera połową dawki. W zakażeniach układu moczowego należy przyjmować 200-400 mg (1-2 tabletki) leku co 8 godzin przez okres 1-2 tygodni. U dzieci powyżej 6 roku życia w zakażeniach układu moczowo-płciowego należy stosować 10 mg leku na każdy kilogram masy ciała na dobę w dwóch dawkach co 12 godzin. W zależności od rodzaju zakażenia leczenie stosuje się 7-14 dni. W infekcyjnych chorobach jelit należy zastosować 30 mg leku na każdy kilogram masy ciała na dobę: w lambliozie - w 2 dawkach co 12 godzin przez 7 dni, w pełzakowicy: w 3 dawkach co 8 godzin przez 10 dni. Lek należy przyjmować po posiłku, popijając obfitą ilością wody.

Możliwe skutki uboczne: bóle brzucha, uczucie pełności, wzdęcia, nudności, wymioty; reakcje skórne: wysypki, suchość skóry.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl