Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

NIFUROKSAZYD

Nazwa handlowa leku: NIFUROKSAZYD

Nazwa polska leku: NIFUROKSAZYD

Nazwa międzynarodowa leku: Nifuroxazidum

Nazwa anglojęzyczna leku: NIFUROXAZIDE

Postaci leku: Nifuroksazyd - tabletki powlekane 100 mg, zawiesina doustna 220 mg/5 ml.

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny, do stosowania w zakażeniach przewodu pokarmowego.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Podczas stosowania nie można pić alkoholu.

Zalecany: w biegunkach bakteryjnych, w ostrych lub przewlekłych zakażeniach jelitowych pochodzenia bakteryjnego, zatruciach pokarmowych, w stanach zapalnych jelit, w biegunkach niemowląt.

Działanie: przeciwbakteryjne na szereg szczepów bakterii, w tym na bakterie wywołujące zakażenia jelitowe, takie jak: Salmonella - bakteria duru brzusznego i zatruć pokarmowych tzw. salmonelloz, Shigella - bakteria czerwonki, Escherichia coli - bakteria biegunek niemowlęcych, normalnie bytująca w przewodzie pokarmowym dorosłych; lek działa również na paciorkowce i gronkowce. Nie wchłania się do krwi i jego działanie ogranicza się do przewodu pokarmowego, nie wywołuje przez to ubocznych skutków ogólnych. Nie działa w wirusowych zakażeniach jelit ani w niestrawnościach. Nie ma uzasadnienia przyjmowanie doraźne leku przy przejściowych niedyspozycjach jelitowych.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub pochodne nitrofuranu, np. Furaginum, nitrofurantoinę (Nifuratio, Siraliden), Furazolidon, podczas ciąży.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli oraz dzieci powyżej 6. roku życia 800 mg na dobę - 2 tabletki lub 1 łyżeczka do herbaty zawiesiny (5 ml) co 6 godzin; dzieci młodsze i niemowlęta powyżej 6. miesiąca życia zazwyczaj 1 tabletkę co 6 godzin lub 3 razy na dobę po łyżeczce do herbaty (5 ml) zawiesiny. Leczenie powinno być kontynuowane przez 4-6 dni; podczas leczenia należy dbać o właściwy poziom elektrolitów i nawodnienie chorego.

Możliwe skutki uboczne: podczas leczenia występuje nietolerancja alkoholu.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl