Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

PROVASAN

Nazwa handlowa leku: PROVASAN

Nazwa polska leku: NIKAMETAN

Nazwa międzynarodowa leku: Nicametati citras / Nicametatum

Nazwa anglojęzyczna leku: NICAMETATE CITRATE

Postaci leku: Provasan - tabletki powlekane 50 mg.

Wizytówka leku: Lek rozszerzający naczynia krwionośne.

Dostępność: Rp

Zalecany: głównie w zaburzeniach krążenia mózgowego, w tym w zespołach po udarach mózgu, w miażdżycy naczyń mózgowych, w zaburzeniach krążenia krwi w małych i najmniejszych naczyniach krwionośnych, w chorobie Raynauda, w chorobie Buergera, w przewlekłych zarostowych chorobach tętnic, w zaburzeniach naczyniowych na tle cukrzycy, w owrzodzeniach podudzi, trudno gojących się ranach, odleżynach, po zakrzepach naczyń krwionośnych.

Działanie: zmniejsza napięcie mięśni gładkich ścian naczyń krwionośnych, rozszerza naczynia i ułatwia przepływ krwi przez naczynia krwionośne, w tym również naczynia mózgowe, przez co poprawia utlenowanie oraz odżywienie tkanek. Nieznacznie obniża ciśnienie tętnicze krwi. W dużych dawkach Provasan obniża stężenie cholesterolu oraz tłuszczów w surowicy krwi, działa przeciwzakrzepowo oraz pobudzająco na układ nerwowy.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży; przy chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, zaburzeniach czynności wątroby i nerek, przy jaskrze. Nie stosuje się w świeżym zawale mięśnia serca.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli 3 razy dziennie 1-2 tabletki (50-100 mg) po posiłkach. Leczenie może trwać kilka miesięcy.

Możliwe skutki uboczne: niekiedy występuje przemijające zaczerwienie i suchość skóry, uczucie gorąca, skórne odczyny alergiczne, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego; rzadko bóle i zawroty głowy, przemijające obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl