Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

AMPICILLIN

Nazwa handlowa leku: AMPICILLIN

Nazwa polska leku: AMPICYLINA

Nazwa międzynarodowa leku: Ampicillinum

Nazwa anglojęzyczna leku: AMPICILLIN

Postaci leku: Ampicillin - proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań domięśniowych i dożylnych 250 mg, 1 g, 2 g.

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny, antybiotyk beta-laktamowy, pochodna penicyliny.

Dostępność: Rp

Zalecany: w zakażeniach bakteriami wrażliwymi na ampicylinę, a szczególnie w zakażeniach nerek i dróg moczowych, zakażeniach przewodu pokarmowego, w zapaleniu pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych, w czerwonce pełzakowej, w zakażeniach układu oddechowego, w zapaleniu oskrzeli, w zapaleniach płuc, w zakażeniach po zabiegach chirurgicznych, w ginekologii i położnictwie, w zakażeniach skóry i tkanek miękkich, w zapaleniu opon mózgowych, w podostrym bakteryjnym zapaleniu wsierdzia, w uogólnionym zakażeniu krwi, w rzeżączce.

Działanie: jest antybiotykiem bakteriobójczym o działaniu zbliżonym do penicyliny (Penicillinum), jednak różniącym się nieco zakresem działania na poszczególne szczepy bakterii. Wykazuje większe działanie w stosunku do bakterii jelitowych oraz do niektórych słabo wrażliwych na penicylinę. Łatwo przenika do płodu przez łożysko oraz wydziela się z mlekiem matki.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek i na penicylinę (Penicillinum). Lek należy stosować ostrożnie podczas ciąży i karmienia piersią, w upośledzeniu czynności wątroby i nerek, padaczce i mukowiscydozie, a także w chorobach jelit; przeciwwskazaniem są mononukleoza zakaźna i białaczka limfatyczna.

Współdziałanie: salicylany (np. Aspirin, Asprocol, Polopiryna, Salicylamidum, Sachol) i leki przeciwreumatyczne, takie jak Metindol, Butapirazol zwiększają siłę działania ampicyliny, leki zobojętniające kwaśność soku żołądkowego (np. Alugastrin, Alusal, Maalox) - zmniejszają. Przeciwstawnie w stosunku do ampicyliny działają niektóre inne antybiotyki, takie jak tetracyklina (Doxycyclinum, Tetracyclinum), erytromycyna (Davercin, Erythromycin), linkomycyna (Dalacin, Lincomycin), chloramfenikol (Detreomycyna). Allopurinol (Allupol, Milurit) wzmaga odczyny wysypkowe w przebiegu leczenia. Ampicylina może obniżać skuteczność działania doustnych środków antykoncepcyjnych, natomiast zwiększa działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych (m.in. Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar).

Dawkowanie: domięśniowo wg zaleceń lekarza zwykle dorośli 0,5-1 g co 4-6 godzin; dzieci powyżej 6 roku życia 0,5-1 g co 6 godzin; dzieci od 2 miesiąca do 6 roku życia 80-100 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę w 4 dawkach, w ciężkich przypadkach do 150 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę. Dożylnie, zwykle dorośli i dzieci powyżej 6. roku życia: 0,5-2 g co 6 godzin; w bardzo ciężkich przypadkach do 10 g na dobę. Niemowlęta i dzieci do 7 roku życia 100-150 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę w 4 dawkach, w ciężkich przypadkach do 200 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę w 4-6 dawkach. Noworodki w pierwszym tygodniu życia 100 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę w 2 dawkach, noworodki powyżej tygodnia 150 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę w 3 dawkach, w bardzo ciężkich przypadkach do 200 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę w 3-4 dawkach. Przy niewydolnośći wątroby lub nerek należy zmniejszyć wielkość i częstotliwość dawek.

Możliwe skutki uboczne: najczęstszymi objawami są uczuleniowe zmiany skórne: pokrzywka, swędzenie skóry. Może też wystąpić wysypka grudkowa a nawet złuszczające zapalenie skóry, zapalenie jamy ustnej i języka; zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego - nudności, wymioty, biegunka; niekiedy obserwuje się zaburzenia funkcji wątroby. Rzadko występuje niedokrwistość, spadek liczby krwinek białych oraz krwinek płytkowych; bardzo rzadko - kłębkowe zapalenie nerek, ogólnoustrojowe reakcje uczuleniowe (tzw. wstrząs anafilaktyczny), żółtaczka, grzybica wywołana drożdżakiem Candida albicans - kandydoza.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl