Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

PRIMOLUT-NOR

Nazwa handlowa leku: PRIMOLUT-NOR

Nazwa polska leku: NORETISTERON

Nazwa międzynarodowa leku: Norethisteronum / Norethisteroni acetas

Nazwa anglojęzyczna leku: NORETHISTERONE ACETATE

Postaci leku: Primolut-Nor - tabletki 5 mg.

Wizytówka leku: Lek hormonalny ginekologiczny.

Dostępność: Rp

Zalecany: w zaburzeniach miesiączkowania, zespole napięcia przedmiesiączkowego, endometriozie.

Działanie: jest syntetycznym środkiem o zbliżonych właściwościach, lecz większej sile działania niż naturalny hormon - progesteron. Progesteron jest hormonem wydzielanym przez tzw. ciałko żółte jajnika, które powstaje po dokonanej owulacji (jajeczkowaniu); niekiedy ciałko żółte wydziela zbyt mało hormonów, niekiedy nie powstaje wcale, jeśli podczas cyklu miesiączkowego nie odbyła się owulacja; niekiedy równowaga, która istnieje pomiędzy progesteronem a przeciwstawnymi hormonami - estrogenami jest zakłócona na rzecz estrogenów - powstaje wtedy sytuacja zbliżona do niedostatecznego wydzielania progesteronu. Progesteron powoduje zmiany w błonie śluzowej jamy macicy, które mają na celu umożliwienie zagnieżdżenia się zapłodnionego jaja, umożliwia utrzymanie ciąży, pobudza rozrost gruczołu sutkowego. Zahamowanie wydzielania progesteronu przez zanikające w odpowiednim czasie cyklu ciałko żółte lub przerwa w podawaniu hormonu prowadzi do wystąpienia krwawienia miesięcznego. W przypadku niewystąpienia spodziewanego krwawienia konieczna jest wizyta u ginekologa.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią; przy zaburzeniach czynności wątroby, zespole Dubina, zespole Rotora, obecnej lub przebytej chorobie zakrzepowo-zatorowej, zawale mięśnia serca, po udarach mózgowych, przy krwawieniach macicznych o nieustalonej przyczynie.

Współdziałanie: leki takie jak prymidon (Mizodin), fenobarbital (Luminalum), fenytoina (Epanutin, Phenytoinum), karbamazepina (Amizepin, Neurotop, Tegretol), ryfampicyna (Rifamazid, Rifampicyna), okskarbazepina (Trileptal), gryzeofulwina (Gricin, Griseofulvin) mogą osłabić skuteczność preparatu. Może zwiększać zapotrzebowanie organizmu na leki stosowane w cukrzycy.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle 1-2 razy dziennie 1 tabletkę 5 mg od 19 do 26 dnia cyklu. Uwaga: w porozumieniu z lekarzem, który zlecał lek, należy leczenie przerwać na 4-6 tygodni przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi.

Możliwe skutki uboczne: zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, bóle i zawroty głowy, wzrost masy ciała, trądzik, łojotok, uczulenie na światło, krwawienia międzymiesiączkowe; przy długotrwałym stosowaniu obserwowano zaburzenia czynności wątroby z żółtaczką, swędzeniem skóry, stany depresyjne, niedokrwistość.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl