Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

NORBACTIN

Nazwa handlowa leku: NORBACTIN

Nazwa polska leku: NORFLOKSACYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Norfloxacinum

Nazwa anglojęzyczna leku: NORFLOXACINE

Postaci leku: Norbactin - tabletki powlekane 400 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny.

Dostępność: Rp

Zalecany: w ostrych i przewlekłych zakażeniach układu moczowego, w zakażeniu gruczołu krokowego, w ostrym rzeżączkowym zapaleniu cewki moczowej, w niepowikłanych zakażeniach szyjki macicy.

Działanie: chemioterapeutyk z grupy fluorochinolonów jest jednym ze środków przeciwbakteryjnych stosowanych przeciwko zakażeniom układu moczowego, działa bakteriobójczo na wiele rodzajów bakterii, dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego i w dużej części wydala się w stanie niezmienionym z moczem.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub inne z grupy chinolonów (np. Pefloksacyna, Abaktal, Ciprobay), podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom poniżej 18 lat; przy zaburzeniach czynności wątroby lub nerek, przy niedokrwistości hemolitycznej, padaczce.

Współdziałanie: preparaty zmniejszające kwaśność soku żołądkowego (np. Alugastrin, Alusal, Maalox) a także związki wapnia, żelaza, cynku, bizmutu utrudniają wchłanianie leku. Preparat nasila działanie teofiliny (Euphyllin, Theophyllinum) i fenbufenu (Fenbufen). Cymetydyna (Altramet, Cimetidinum) wydłuża działanie leku. Preparat osłabia działanie nitrofurantoiny (Nifuratio, Siraliden), w połączeniu z cyklosporyną (Equoral, Gengraf, Sandimmun) prowadzi do odwracalnej niewydolności nerek.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli 2 razy dziennie po 1 tabletce 400 mg co najmniej na godzinę przed lub 2 godziny po posiłku. Podczas leczenia należy dbać o prawidłową ilość wydalanego moczu - dość dużo pić. Uwaga: podczas leczenia i kilka dni po jego zakończeniu należy chronić skórę przed słońcem.

Możliwe skutki uboczne: występują rzadko, jeśli lek jest przyjmowany zgodnie z zaleceniami lekarza. Niekiedy mogą wystąpić zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: osłabienie łaknienia, nudności, bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, wymioty; bóle i zawroty głowy, bezsenność, koszmary senne, zaburzenia układu nerwowego, uczucie zmęczenia i senności, omdlenia, zwiększona wrażliwość na światło.

Inne leki z tej grupy: Nolicin, Norsept.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl