Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

CILEST

Nazwa handlowa leku: CILEST

Nazwa polska leku: NORGESTIMAT + ETINYLESTRADIOL

Nazwa międzynarodowa leku: Norgestimatum + Ethinylestradiolum

Nazwa anglojęzyczna leku: Ethinylestradiol + Norgestimate

Postaci leku: Cilest - 21 tabletek w opakowaniu (35 mcg etinylestradiolu i 250 mcg norgestimatu).

Wizytówka leku: Hormonalny preparat antykoncepcyjny.

Dostępność: Rp

Zalecany: w celu hormonalnej antykoncepcji doustnej.

Działanie: jest lekiem złożonym i na jego działanie składa się kombinacja dwóch syntetycznych hormonów płciowych - odpowiedników naturalnego żeńskiego progesteronu i estrogenu, zapewnia prawie w 100% skuteczne działanie antykoncepcyjne czyli zahamowanie owulacji (jajeczkowania) i wytworzenie gęstego śluzu utrudniającego poruszanie się plemników; zawiera niską dawkę hormonów oraz ich nowe generacje, co znacznie poprawia tolerancję na lek bez zmniejszenia skuteczności; nie wywiera szkodliwego działania na organizm i na późniejszą ciążę. Wpływa na podwyższenie poziomu HDL, tzw. dobrego cholesterolu, co chroni naczynia krwionośne przed miażdżycą.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas karmienia piersią, przy poprzedniej ciąży powikłanej żółtaczką lub zatruciem ciążowym (gestoza - rzucawka, nadciśnienie, białkomocz), przy żylakach, nadciśnieniu tętniczym, niewydolności krążenia, niedokrwistości sierpowatej, padaczce, porfirii, nadmiernym poziomie tłuszczów we krwi, zakrzepowym zapaleniu żył, nowotworach i zaburzeniach czynności wątroby (żółtaczka obecnie lub w przeszłości, zespół Dubina i Johnsona, zespół Rotora), cukrzycy lub stanach przedcukrzycowych, guzach w obrębie narządów rodnych lub sutka, przy krwawieniach z dróg rodnych, których przyczyny jeszcze nie ustalono. Należy poinformować lekarza, jeżeli ktoś z rodziny chorował na nowotwory narządów rodnych lub sutka. Jedynie dokładne przestrzeganie zasad przyjmowania preparatu warunkuje jego skuteczność w zapobieganiu ciąży; skuteczność ta zmniejsza się przy przewlekłej biegunce lub wymiotach. Kobiety po 35. roku życia, palące papierosy są bardziej narażone na skutki uboczne, szczególnie na zakrzepy i zatory naczyń krwionośnych. Po zakończeniu antykoncepcji, przez 3 miesiące nie powinno się zachodzić w ciążę, ze względu na zwiększone ryzyko powikłań w tym okresie. Uwaga: należy przerwać podawanie leku w nagłym pogorszeniu wzroku lub w nagłych napadach migreny, przy wystąpieniu żółtaczki, nadciśnienia, schorzeń zakrzepowo-zatorowych. W przypadku wystąpienia i utrzymywania się złego samopoczucia lub występowania plamień międzymiesiączkowych należy zasięgnąć porady ginekologa. Przed rozpoczęciem antykoncepcji i w czasie przyjmowania preparatu należy co pół roku poddawać się kontroli ginekologicznej. Należy zawsze ustalić, czy kobieta nie jest już w ciąży - ciąża jest przeciwwskazaniem do zastosowania leku.

Współdziałanie: ryfampicyna (Rifamazid, Rifampicin) oraz alkohol obniżają skuteczność antykoncepcyjnego działania leku; fenobarbital (Luminalum, Iprona i inne leki uspokajające (Clonazepam, Elenium, Relanium, Oxazepam, Rudotel, Lorafen), antybiotyki z grupy tetracyklin (Doxycyclinum, Tetracyclinum), ampicylina (Ampicillin), fenytoina (Epanutin, Phenytoinum), gryzeofulwina (Gricin, Griseofulvin), leki przeciwcukrzycowe (np. insulina oraz Diabetol, Diabetosol, Euclamin, Glucobay, Metformin) nawzajem zmniejszają skuteczność działania.

Dawkowanie: doustne - zwykle począwszy od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego, przyjmuje się po 1 tabletce dziennie o tej samej porze przez 21 dni. Po tym okresie należy zaniechać stosowania preparatu na 7 dni, podczas których powinna wystąpić miesiączka. Niezależnie od czasu trwania krwawienia następny cykl przyjmowania tabletek rozpoczyna się po 7 dniach. Uwaga: w przypadku nieprzyjęcia tabletki o zwykłej porze należy zażyć ją jak najszybciej - zapobieganie ciąży należy uznać za przerwane, jeżeli nastąpiła przerwa dłuższa niż 36 godzin.Przyjmowanie preparatu od 5 dnia cyklu nie zapewnia pełnej antykoncepcji - w takim przypadku należy w pierwszym cyklu zastosować dodatkową metodę antykoncepcji lub zaniechać stosunków seksualnych.

Możliwe skutki uboczne: tolerancja na lek jest zwykle bardzo dobra; niekiedy mogą wystąpić: tkliwość i powiększenie gruczołów sutkowych, bóle głowy, nudności i wzdęcia, migrena, depresje, zaburzenia widzenia, nadżerka szyjki macicy, grzybica pochwy. Ponadto mogą wystąpić plamienia lub krwawienia w połowie cyklu. Zwykle objawy ustępują po kilku cyklach stosowania. Bardzo rzadko ubocznym efektem działania preparatu były choroby pęcherzyka żółciowego, nadciśnienie tętnicze, mięśniaki macicy.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl