Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

NYSTATYNA

Nazwa handlowa leku: NYSTATYNA

Nazwa polska leku: NYSTATYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Nystatinum

Nazwa anglojęzyczna leku: NYSTATIN

Postaci leku: Nystatyna - drażetki 500 000 j.m., granulat do sporządzenia zawiesiny doustnej i stosowania w jamie ustnej 2 400 000 j.m./5 g, tabletki dopochwowe 100 000 j.m.

Wizytówka leku: Lek przeciwgrzybiczy.

Dostępność: Rp

Zalecany: do stosowania miejscowego w zakażeniach drożdżakowych jamy ustnej, w drożdżycy błon śluzowych (pleśniawki), w zajadach, w zapaleniu języka oraz czerwieni wargowej, w grzybicach przewodu pokarmowego, w drożdżakowatych wyprzeniach międzypalcowych, w drożdżycy paznokci i wałów paznokciowych, w ziarniniaku drożdżakowatym, w drożdżycy sromu i pochwy. Nystatyna stosowana jest również profilaktycznie podczas przyjmowania antybiotyków, w celu zapobieżenia wzrostowi drożdżaków w przewodzie pokarmowym, towarzyszącemu niekiedy zakłóceniu równowagi naturalnej flory bakteryjnej jelit.

Działanie: grzybobójcze oraz hamujące rozwój grzybów, szczególnie drożdżaków. Nystatyna źle wchłania się z przewodu pokarmowego - stąd ma zastosowanie głównie w leczeniu miejscowym.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek.

Dawkowanie: doustne (drażetki i granulat), wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli profilaktycznie 4 razy dziennie 1 drażetkę 500 000 j.m., leczniczo 4 razy dziennie po 2 drażetki (1 000 000 j.m.), nie więcej niż 6 000 000 j.m. na dobę. Dzieciom podaje się doustnie profilaktycznie 50 000-100 000 j.m. na każdy kilogram masy ciała na dobę w 4 dawkach, leczniczo 100 000-150 000 j.m. na każdy kilogram masy ciała na dobę w 4 dawkach. Niemowlętom i młodszym dzieciom zwykle podaje się nystatynę w formie zawiesiny. Przygotowanie zawiesiny: do flakonu z suchym proszkiem należy dolać 20 ml ostudzonej, przegotowanej wody i dobrze zmieszać (wstrząsnąć) przed podaniem - w 1 ml zawiesiny jest 100 000 j.m. Miejscowo pędzlować skórę lub błony śluzowe 2-3 razy dziennie; w zakażeniach drożdżakowatych jamy ustnej stosuje się zawiesinę do pędzlowania chorych miejsc kilka razy dziennie. W zakażeniach pochwy, dopochwowo zwykle 1-2 tabletki dziennie wieczorem przed snem, niekiedy dodatkowo podaje się nystatynę doustnie; leczenie dopochwowe prowadzi się przez 3-6 tygodni.

Możliwe skutki uboczne: podczas stosowania doustnego niekiedy mogą wystąpić zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: osłabienie łaknienia, nudności, wymioty, biegunka. Przy stosowaniu miejscowym mogą wystąpić łagodne odczyny alergiczne.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl