Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

COPAXONE

Nazwa handlowa leku: COPAXONE

Nazwa polska leku: OCTAN GLATIRAMERU

Nazwa międzynarodowa leku: Glatirameri acetas / Glatirameri aceticum

Nazwa anglojęzyczna leku: GLATIRAMER ACETATE

Postaci leku: Copaxone - proszek 20 mg i rozpuszczalnik do przygotowywania roztworu do wstrzykiwań podskórnych.

Wizytówka leku: Lek wpływający na odporność organizmu, stosowany w stwardnieniu rozsianym.

Dostępność: Rp

Zalecany: w leczeniu stwardnienia rozsianego, do zmniejszenia częstości rzutów choroby.

Działanie: poprzez podobieństwo do swoistych białek organizmu lek wpływa na limfocyty, powodując zmiany w ich liczbie i rozmieszczeniu, wydaje się, że jest to podstawą spowalniania postępu choroby i zmniejszenia częstości nawrotów.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub mannitol, w okresie ciąży można stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności, nie należy stosować podczas karmienia piersią; dzieciom poniżej 18 roku życia; chorym w wieku podeszłym; przy współistnieniu niewydolności nerek.

Dawkowanie: podskórne, wg zaleceń lekarza, zazwyczaj dorośli w wieku 18-68 lat 20 mg dziennie, leczenie jest długotrwałe, wstrzyknięć należy dokonywać każdorazowo w inne miejsce (na ramieniu, brzuchu, biodrze lub udzie).

Możliwe skutki uboczne: w miejscu zastosowania skóra może zareagować zaczerwienieniem, złuszczaniem, obrzękiem; rzadko mogą wystąpić inne objawy uczuleniowe: obrzęk powiek, warg, uogólniona wysypka, świszczący oddech, duszność; poza tym może wystąpić nagłe przyspieszenie rytmu serca, bóle i zawroty głowy, senność, omdlenia, drgawki, bóle stawów.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl