Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

OFLOXIN 200

Nazwa handlowa leku: OFLOXIN 200

Nazwa polska leku: OFLOKSACYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Ofloxacinum

Nazwa anglojęzyczna leku: OFLOXACIN

Postaci leku: Ofloxin 200 - tabletki powlekane 200 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny z grupy fluorochinolonów.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn; nie wolno pić alkoholu.

Zalecany: w zakażeniach dróg oddechowych (zapalenia oskrzeli, płuc), zakażeniach skóry i tkanek miękkich, kości, jamy brzusznej, układu moczowo-płciowego, salmonellozach i innych zakażeniach nie poddających się leczeniu innymi preparatami z grupy chemioterapeutyków (lek tzw. drugiego rzutu).

Działanie: chemioterapeutyk bakteriobójczy z grupy fluorochinolonów, uniemożliwia namnażanie się bakterii przez hamowanie syntezy DNA bakteryjnego. Działa przede wszystkim na bakterie Gram-ujemne, w tym na salmonellę i na niektóre bakterie Gram-dodatnie, np. silnie na gronkowce. Szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, przenika do płynów ustrojowych i tkanek, zwłaszcza do mięśni, płuc, żółci, serca, kości, gruczołu krokowego, migdałków.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub inne chinolony (np. Pefloksacyna, Abaktal, Ciprobay Nolicin, Palin), podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom poniżej 18. roku życia; przy niedokrwistości hemolitycznej, padaczce, zaburzeniach czynności nerek lub wątroby, miażdżycy.

Współdziałanie: nasila działanie i toksyczność doustnych leków przeciwzakrzepowych (m.in. Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar), przeciwzapalnych leków niesteroidowych (np. aspiryna, Butapirazol, Ibuprofen, Mefacit, Metindol, Naproxen, Rantudil, Voltaren), cyklosporyny (Equoral, Gengraf, Sandimmun); leki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego (np. Alugastrin, Alusal, Maalox), sukralfat (np. Ancrusal, Ulgastran), preparaty żelaza, wapnia i cynku zmniejszają tempo wchłaniania preparatu z przewodu pokarmowego.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle 400 mg rano lub w dwóch dawkach po 200 mg rano i wieczorem, przez 7 do 10 dni; w zakażeniach dróg moczowych 100-200 mg co 12 godzin przez 3 dni, maksymalnie 2 miesiące. W niewydolności nerek lub wątroby dawkę ustala lekarz na podstawie badań krwi. W trakcie kuracji należy spożywać dużo płynów i unikać przebywaniu na słońcu.

Możliwe skutki uboczne: dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak nudności, brak apetytu, kolki, biegunki; rzadziej bóle i zawroty głowy, nadmierne pobudzenie, bezsenność, zaburzenia zmysłów: dotyku, wzroku, węchu, smaku; bóle stawów i mięśni, skórne reakcje alergiczne, obrzęki krtani, nadwrażliwość na światło, zmiany składu chemicznego krwi.

Inne leki z tej grupy: Oflodinex, Tarivid 200.

Uwagi: Lek niezarejestrowany - nie figuruje w urzędowym wykazie produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na rok 2007.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl