Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

OFTOPHENAZOL

Nazwa handlowa leku: OFTOPHENAZOL

Nazwa polska leku: ANTAZOLINA + NAFAZOLINA

Nazwa międzynarodowa leku: Antazolini sulfas + Naphazolini nitras

Nazwa anglojęzyczna leku: Antazoline sulphate + Naphazoline nitrate

Postaci leku: Oftophenazol - krople do oczu 5 mg/ml antazoliny i 0,25 mg/ml nafazoliny.

Wizytówka leku: Lek przeciwzapalny i przeciwuczuleniowy.

Dostępność: Rp

Podmiot odpowiedzialny: Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne POLFA S.A.

Zalecany: w alergicznym zapaleniu spojówek, w szczególności związanym z katarem siennym, w łzawieniu lub pieczeniu oka wynikającym z podrażnienia, np. przez soczewki kontaktowe, słońce, wiatr.

Działanie: antazolina - jest lekiem przeciwuczuleniowym, hamuje reakcję nadwrażliwości, zapobiega uwalnianiu czynników odpowiedzialnych za stan zapalny, przez co wpływa na zmniejszenie łzawienia, przekrwienia, pieczenia i uczucia ciała obcego w oku; działa również miejscowo znieczulająco. Nafazolina - powoduje miejscowy skurcz naczyń krwionośnych, zmniejszając obrzęk i stan zapalny.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; w okresie ciąży i karmienia piersią; dzieciom poniżej 6 roku życia; przy jaskrze z wąskim kątem przesączania oraz przy założonych soczewkach kontaktowych.

Współdziałanie: leku nie należy stosować podczas leczenia lekami hamującymi aktywność enzymu MAO (Aurorix, Mocloxil, Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres) oraz trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi (Amitryptylinum, Anafranil, Doxepin, Hydiphen, Imipramin, Pramolan, Sinequan) ze względu na ryzyko wzrostu ciśnienia krwi.

Dawkowanie: dospojówkowo, wg zaleceń lekarza, zazwyczaj po 1 kropli roztworu do każdego oka 1-2 razy na dobę, przy zaostrzeniu objawów krótkotrwale można stosować preparat co 4-6 godzin. Przed zakropleniem należy wyjąć soczewki kontaktowe i przemyć oko. Leku nie należy stosować przewlekle. Uwaga: lek zawiera substancję konserwującą - kwas borny, który w bardzo dużym stężeniu może działać toksycznie.

Możliwe skutki uboczne: chwilowe pieczenie, swędzenie, łzawienie oka, ból gałki ocznej, przekrwienie spojówki i twardówki, uczucie obecności ciała obcego lub zmęczenia oka, wzrost ciśnienia w gałce ocznej; rzadko ból i zawroty głowy, uderzenia gorąca, wzrost ciśnienia krwi, bardzo rzadko, zwłaszcza u małych dzieci, zaburzenia oddychania i czynności serca, splątanie.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl