Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

OXYTERRACYNA 3%

Nazwa handlowa leku: OXYTERRACYNA 3%

Nazwa polska leku: OKSYTETRACYKLINA

Nazwa międzynarodowa leku: Oxytetracyclinum / Oxytetracyclini hydrochloridum

Nazwa anglojęzyczna leku: OXYTETRACYCLINE HYDROCHLORIDE

Postaci leku: Oxyterracyna 3% - maść 30 mg/g.

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny, antybiotyk tetracyklinowy, do użytku zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Zalecany: w zakażeniach skóry wywołanych przez bakterie wrażliwe na tetracykliny.

Działanie: antybiotyk z grupy tetracyklin do stosowania miejscowego, o szerokim zakresie działania bakteriostatycznego, czyli hamującego rozwój bakterii. Działa na niektóre bakterie Gram-dodatnie oraz nieco słabiej na bakterie Gram-ujemne.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub inne preparaty z grupy tetracyklin (np. Doxycyclinum, Tetracyclinum).

Dawkowanie: zewnętrznie, wg zaleceń lekarza; zwykle chorobowo zmienione powierzchnie skóry pokrywa się cienką warstwą maści 2-3 razy dziennie lub nakłada maść w opatrunku zamkniętym.

Możliwe skutki uboczne: skórne reakcje alergiczne (rumień, pokrzywka, nadwrażliwość na światło), wtórne zakażenia drożdżakami lub szczepami bakterii opornymi na antybiotyk, rzadko złuszczające zapalenie skóry.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl