Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

ASPARGIN

Nazwa handlowa leku: ASPARGIN

Nazwa polska leku: ASPARAGINIAN MAGNEZU + ASPARAGINIAN POTASU

Nazwa międzynarodowa leku: Kalii hydroaspartas + Magnesii hydroaspartas

Nazwa anglojęzyczna leku: Magnesium hydroaspartate + Potassium hydroaspartate

Postaci leku: Aspargin - tabletki (17 mg asparaginianu magnezu i 54 mg asparaginianu potasu).

Wizytówka leku: Lek wpływający korzystnie na komórkową przemianę materii układu nerwowego, poprawiający pamięć.

Dostępność: Bez recepty

Zalecany: w stanach wyczerpania i napięcia psychicznego, przy zaburzeniach pamięci, koncentracji i snu; stosowany również w okresie rekonwalescencji po urazach, zakażeniach i zabiegach chirurgicznych na ośrodkowym układzie nerwowym (mózgu). Jest lekiem wspomagającym w chorobach mięśnia serca i wątroby, zalecany bywa również pacjentom w starszym wieku z zaburzeniami czynności psychicznych.

Działanie: lek jest mieszaniną przyswajalnych soli potasowych i magnezowych kwasu asparaginowego, aminokwasu dostarczającego energii komórkom układu nerwowego, pobudza czynność mózgu oraz ułatwia koncentrację uwagi. Poprawia pamięć, poprawia sen, łagodzi stany pobudzenia, wpływa korzystnie na ogólną aktywność organizmu. Stanowi źródło potasu i magnezu.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, nadmiarze jonów potasu i magnezu we krwi, przy zaburzeniach czynności nerek, miastenii oraz w trakcie leczenia antybiotykami.

Współdziałanie: obniża skuteczność niektórych antybiotyków, zwłaszcza tetracyklin (Doxycyclinum, Tetracyclinum). Wspomaga działanie niektórych leków przeciwpsychotycznych - neuroleptyków (np. Fenactil, Haloperidol, Mirenil, Thioridazin).

Dawkowanie: doustne, 1-3 tabletki 2 razy dziennie po jedzeniu.

Możliwe skutki uboczne: niekiedy mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, bóle brzucha i zaparcia, rzadko - biegunka) i metaliczny posmak w ustach.

Inne leki z tej grupy: Aspargin, Magnokal.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl