Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

ULZOL

Nazwa handlowa leku: ULZOL

Nazwa polska leku: OMEPRAZOL

Nazwa międzynarodowa leku: Omeprazolum

Nazwa anglojęzyczna leku: OMEPRAZOLE

Postaci leku: Ulzol - kapsułki 20 mg.

Wizytówka leku: Lek hamujący wydzielanie soku żołądkowego.

Dostępność: Rp

Zalecany: zapobiegawczo i leczniczo w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, w zapaleniu błony śluzowej żołądka, przełyku, w refluksie żołądkowo-przełykowym (zarzucanie treści żołądkowej do przełyku), w zespole Zollingera-Ellisona.

Działanie: blokuje końcowy etap wytwarzania kwasu solnego w wyspecjalizowanych komórkach żołądka, hamując w ten sposób wydzielanie kwasu w żołądku, zarówno podstawowe, jak i spowodowane obecnością pokarmu. Chroni błonę śluzową żołądka przed czynnikami wrzodotwórczymi. Powoduje ustąpienie dolegliwości, wygojenie się nadżerek oraz owrzodzeń, zapobiega nawrotom i powikłaniom.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom poniżej 4 lat. Nie należy używać leku do leczenia drobnych dolegliwości przewodu pokarmowego, np. niestrawności. Nie stosować u pacjentów z nowotworami złośliwymi, przed zastosowaniem leku należy wykluczyć nowotwór przewodu pokarmowego, ponieważ leczenie może zmienić obraz choroby na tyle, że opóźni rozpoznanie.

Współdziałanie: nasila działanie Relanium, fenytoiny (Epanutin, Phenytoinum); utrudnia wchłanianie ketokonazolu (Fungores, Nizoral) i itrakonazolu (Orungal); nie stosować z glikozydami naparstnicy (Bemecor, Digoxin, Landicor, Medigox).

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli w chorobie wrzodowej dwunastnicy 20 mg raz dziennie przez 2-4 tygodnie, w chorobie wrzodowej żołądka 20 mg raz dziennie przez 4-8 tygodni, w zapaleniu przełyku 20 mg raz dziennie przez 4-8 tygodni. W przypadku nawrotu leczenie może być powtórzone. W innych chorobach dawkę ustala lekarz indywidualnie.

Możliwe skutki uboczne: niekiedy bóle głowy, biegunka, zaparcia, wzdęcia, skórne odczyny alergiczne.

Inne leki z tej grupy: Bioprazol; Exter; Gasec-10 Gastrocaps, Gasec-20 Gastrocaps; Groprazol; Helicid 10, 20, 40; Helisec 10, 20, 40; Losec, Losec 10; Loseprazol; Notis 20; Omar 10 Plus, 20 Plus, 40 Plus; Omeprawin; Omeprazol-Egis; Ortanol; Polprazol; Prazol; Ulzol.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl