Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

XENICAL

Nazwa handlowa leku: XENICAL

Nazwa polska leku: ORLISTAT

Nazwa międzynarodowa leku: Orlistatum

Nazwa anglojęzyczna leku: ORLISTAT

Postaci leku: Xenical - kapsułki 120 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciw otyłości.

Dostępność: Rp

Zalecany: w leczeniu nadwagi i otyłości u pacjentów, których wskaźnik masy ciała (masa dzielona przez kwadrat wzrostu) jest wyższy od 27 kg/m2. Preparat stosuje się tylko wtedy, gdy po wstępnej miesięcznej diecie bez stosowania leku masa ciała pacjenta zmniejszyła się o 2,5 kg.

Działanie: lek działa w obrębie przewodu pokarmowego unieczynniając lipazy - enzymy rozkładające tłuszcze. Nieprzetrawione tłuszcze nie zostają wchłonięte w przewodzie pokarmowym i są wydalane.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom i osobom starszym; przy przewlekłym zespole złego wchłaniania, zahamowaniu wydzielania żółci lub niewydolności nerek i wątroby

Współdziałanie: nie należy stosować wraz z akarbozą (Glucobay), fibratami (np. Bezamidin, Gemfibral, Lipozil, Grofibrat, Lipanor), preparatami zmniejszającymi łaknienie, witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach (konieczny odstęp dwugodzinny). Z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi (m.in. Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar) wymaga częstych kontroli krzepliwości krwi.

Dawkowanie: wg zaleceń lekarza; doustnie, zwykle 1 kapsułka 120 mg podczas 3 głównych posiłków lub do godziny po jedzeniu. W przypadku niezjedzenia posiłku lub zjedzenia posiłku beztłuszczowego dawkę leku można opuścić. W trakcie kuracji konieczne jest przestrzeganie diety niskokalorycznej (o zawartości tłuszczów nieprzekraczającej 30%).

Możliwe skutki uboczne: zaburzenia trawienia: wzdęcia, nadmierne parcie na stolec, częste wypróżnienia. Niekiedy bóle brzucha, głowy, odbytu, zmęczenie, uczucie lęku i inne.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl