Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

LIPANCREA

Nazwa handlowa leku: LIPANCREA

Nazwa polska leku: PANKREATYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Pancreatinum

Nazwa anglojęzyczna leku: PANCREATIN

Postaci leku: Lipancrea 8000 - kapsułki 8000 j.; Lipancrea 16000 - kapsułki dojelitowe 16000 j.

Wizytówka leku: Lek uzupełniający niedobór enzymów trawiennych.

Dostępność: Bez recepty/Rp

Zalecany: w zaburzeniach trawiennych spowodowanych niedoborem enzymów trawiennych (wskutek osłabionej czynności trzustki), w przewlekłym zapaleniu trzustki, w guzach trzustki, w stanach po częściowym usunięciu trzustki, w niestrawności i stanach nieżytowych jelit, w biegunce tłuszczowej, w zespole złego wchłaniania, we wzdęciach, w stanach po usunięciu części żołądka, w przewlekłym zanikowym nieżycie żołądka, w zwyrodnieniu torbielowatym trzustki.

Działanie: jest koncentratem enzymów trzustki wieprzowej, zawierającym podstawowe enzymy trawienne rozkładające białka, tłuszcze i cukry. Enzymy trzustkowe są neutralizowane przez kwasy - największą aktywność wykazują w środowisku słabo zasadowym lub obojętnym. Kapsułki zawierają enzymy w formie licznych drobnych tworów w specjalnych otoczkach. Kapsułka ulega rozpadowi w żołądku a enzymy nie reagując z sokiem żołądkowym przechodzą do dwunastnicy i dopiero tam są uwalniane.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na białko pochodzenia wieprzowego, przy ostrym zapaleniu trzustki; podczas ciąży i karmienia piersią stosuje się tylko na zlecenie lekarza.

Współdziałanie: nie może być podawany razem z roztworami zasadowymi (np. mlekiem); preparat znacznie zmniejsza wchłanianie soli żelaza i kwasu foliowego (Acidum folicum) z przewodu pokarmowego. Ranitydyna (Ranigasan, Ranigast, Zantac) i cymetydyna (Altramet, Cimetidinum), leki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego (np. Alugastrin, Alusal, Maalox) oraz dieta bogata w jaja, mięso kurze i zielony groszek osłabiają skuteczność preparatu.

Dawkowanie: doustne, w zależności od stopnia niewydolności trzustki: przy niewydolności trzustki 1-2 kapsułki podczas każdego posiłku; przy przewlekłym zapaleniu trzustki z towarzyszącym mu bólem (bez niewydolności) 1 kapsułka 3-4 razy dziennie; kapsułek nie należy rozgryzać ani rozkruszać. Dawkowanie dzieciom ustala lekarz.

Możliwe skutki uboczne: niekiedy może wystąpić nadwrażliwość w postaci skórnych odczynów alergicznych, bolesność jamy ustnej, owrzodzenia okołoodbytnicze. Wyjątkowo, przy przyjmowaniu bardzo wysokich dawek leku, obserwowano biegunki.

Inne leki z tej grupy: Combizym, Kreon 10 000, Kreon 25 000, Lipancrea 8000, 16000, Neo-Pancreatinum, Pancreatin 10000, Pangrol 10000, 25000, Panzytrat 10 000, Panzytrat 25 000.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl