Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

FLUCINAR

Nazwa handlowa leku: FLUCINAR

Nazwa polska leku: ACETONID FLUOCYNOLONU

Nazwa międzynarodowa leku: Fluocinoloni acetonidum

Nazwa anglojęzyczna leku: FLUOCINOLONE ACETONIDE

Postaci leku: Flucinar - maść i żel 0,25 mg/g.

Wizytówka leku: Steroidowy lek przeciwzapalny, do użytku zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Zalecany: w alergicznych chorobach skóry o ciężkim przebiegu - w pokrzywce, w liszaju pokrzywkowym, w ostrym wyprysku, w wyprysku alergicznym zliszajowaciałym, w łuszczycy skóry owłosionej głowy, w łuszczycy zadawnionej, w liszaju rumieniowatym, w rumieniu wielopostaciowym, w liszaju płaskim z towarzyszącym bardzo znacznym swędzeniem skóry lub umiejscowionym na płytkach paznokciowych, w łojotokowym zapaleniu skóry. Preparat w postaci żelu szczególnie nadaje się do leczenia skóry owłosionej głowy - łatwo się wchłania, nie brudzi odzieży, nie natłuszcza skóry.

Działanie: silne przeciwzapalne, przeciwuczuleniowe, przeciwświądowe, przeciwwysiękowe i przeciwobrzękowe. Jest syntetycznie produkowaną pochodną hormonu kory nadnerczy - kortyzolu hamującą wczesne objawy zapalenia, takie jak rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych, tworzenie się obrzęku, gromadzenie się krwinek białych w miejscu objętym zmianami zapalnymi. Jest jednym z najsilniej działających preparatów z tej grupy do stosowania miejscowego.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; przy zapaleniu skóry po stosowaniu kosmetyków. Lek nie może być stosowany w ropnych (bakteryjnych), wirusowych (opryszczka), grzybiczych, gruźliczych zakażeniach skóry, ponieważ zmniejsza odporność miejscową i może doprowadzić do rozszerzenia się zakażenia. Flucinar bez dodatku antybiotyku ma zastosowanie tylko w opisanych wyżej wskazaniach. Kobiety w ciąży nie mogą stosować leku na duże obszary skóry oraz przez dłuższy czas. Należy unikać częstego stosowania na duże powierzchnie skóry - lek może wywołać działania uboczne takie jak przy doustnym podawaniu hormonów sterydowych (zob. Encorton). Nie zaleca się stosowania leku u dzieci oraz u kobiet przy łojotokowym zapaleniu skóry twarzy. Inne przeciwwskazania do stosowania leku to nowotwory skóry, stany przedrakowe, trądzik różowaty, trądzik młodzieńczy. Nie stosuje się leku po szczepieniach ochronnych.

Dawkowanie: zewnętrzne, wg zaleceń lekarza; zwykle 2-3 razy dziennie kładzie się gazę z rozsmarowaną cienką warstwą maści - na zmiany suche lub żelu - na zmiany sączące się i skórę owłosioną lub lekko wciera się preparat bezpośrednio w skórę. W łuszczycy stosuje się opatrunek pod folią plastikową. Czas leczenia zależy od wyników leczenia, nie należy stosować Flucinaru dłużej niż 3-4 tygodnie. Uwaga: w przypadku każdego nawrotu objawów o zastosowaniu leku powinien zadecydować lekarz. Ostrożnie stosować na fałdy skórne, gdzie po kilku tygodniach mogą wystąpić zaniki i rozstępy.

Możliwe skutki uboczne: przy przedłużonym stosowaniu może dojść do ścienienia naskórka i skóry oraz powstania rozstępów skórnych, mogą wystąpić objawy tocznia rumieniowatego o lekkim przebiegu, ujawnienie lub zaostrzenie liszaja czerwonego płaskiego, podskórne wylewy i polekowa plamica spowodowana uszkodzeniem najdrobniejszych naczyń krwionośnych skóry, zmiany w składzie łoju prowadzące do trądziku polekowego opornego na leczenie, niekiedy również polekowe rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry, rumień, nadmierny porost włosów lub łysienie; przebarwienia skóry, zapalenie mieszków włosowych. Rzadko mogą wystąpić objawy przeciwstawne do przewidywanych, np. pokrzywka, wysypki plamisto-grudkowe. Przy długotrwałym stosowaniu leku w obrębie twarzy może rozwinąć się zapalenie skóry okolicy fałdów nosowo-policzkowych, na brodzie i górnej wardze, objawiające się rumieniem, grudkami i krostkami.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl