Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

LASPAL

Nazwa handlowa leku: LASPAL

Nazwa polska leku: ASPIRYNA, ACETYLOSALICYLAN DL-LIZYNY

Nazwa międzynarodowa leku: Lysini acetylsalicylas

Nazwa anglojęzyczna leku: Lysine acetylsalicylate

Postaci leku: Laspal - proszek i rozpuszczalnik do przygotowania roztworu do wstrzykiwań 900 mg (odpowiada to 500 mg aspiryny).

Wizytówka leku: Lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy, przeciwzapalny, przeciwzakrzepowy.

Dostępność: Rp

Zalecany: w stanach gorączkowych, w infekcjach wirusowych, w bólach głowy, zębów, mięśni, stawów, w nerwobólach i bólach nowotworowych, w chorobie reumatycznej, w reumatoidalnym zapaleniu stawów, w zapaleniu żył.

Działanie: lek ulega przemianie w osoczu krwi do kwasu acetylosalicylowego (aspiryna) i działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo oraz napotnie. Hamuje skupianie się płytek krwi, co prowadzi do zmniejszenia krzepliwości krwi. Przenika do płodu i mleka matki.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na aspirynę lub inne salicylany (np. Asprocol, Sachol, Salicylamidum), podczas ciąży lub karmienia piersią; chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy lub stanach zapalnych przewodu pokarmowego, ciężkiej niewydolności krążenia; w sytuacjach, w których zmniejszenie krzepliwości krwi może być przyczyną przedłużającego się krwawienia, np. w stanach pooperacyjnych, skazach krwotocznych, krwawieniach z dróg rodnych, miesiączce, skłonności do krwawień z nosa, także przy polipach nosa. Nie jest zalecane podawanie dzieciom do 12. roku życia, szczególnie podczas infekcji wirusowych (przeziębienie, grypa, ospa wietrzna), z uwagi na możliwość wystąpienia groźnego zespołu Reye’a (ostra niewydolność wątroby).

Współdziałanie: aspiryna najczęściej zwiększa siłę działania innych leków przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. Nasila działanie obniżające poziom cukru we krwi doustnych leków przeciwcukrzycowych z grupy sulfonylomocznika (np. Diabetol, Euclamin). Nasila działanie leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny (Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar) i heparyny (Heparinum). Potęguje działanie metotreksatu (Methotrexat, Trexan). Osłabia działanie spironolaktonu (Spironol, Verospiron) i indometacyny (Metindol), zmniejsza działanie niektórych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Zwiększa siłę działania sulfonamidów (np. Bactrim, Biseptol, Septrin) i niektórych leków przeciwgruźliczych, penicylin (np. Amoxicilline, Ampicillin, Augmentin, Debecylina, Penicillinum, Syntarpen, Unasyn), fenytoiny (Epanutin, Phenytoinum). Należy przyjmować ostrożnie razem z kortykosteroidami (Dexamethason, Encorton, Hydrocortisonum, Medrol) oraz innymi lekami przeciwzapalnymi a także podczas leczenia insuliną. Leki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego (np. Alugastrin, Alusal, Maalox) zmniejszają wchłanianie aspiryny przez organizm, barbiturany (np. Luminalum, Ipronal) i propranolol (Propranolol) osłabiają jej działanie. Uwaga: picie alkoholu podczas leczenia zwiększa podrażnienie błon śluzowych i niebezpieczeństwo wystąpienia krwawień z przewodu pokarmowego.

Dawkowanie: wg zaleceń lekarza, zazwyczaj dożylne lub domięśniowe, dorośli - 1 ampułkę 900 mg 1-4 razy na dobę; należy zachować 4 godziny przerwy między dawkami. Nie stosować nieklarownego roztworu.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl