Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

CONTROLOC

Nazwa handlowa leku: CONTROLOC

Nazwa polska leku: PANTOPRAZOL

Nazwa międzynarodowa leku: Pantoprazolum

Nazwa anglojęzyczna leku: PANTOPRAZOLE

Postaci leku: Controloc - proszek do sporządzenia roztworu do wstrzykiwań dożylnych 40 mg; Controloc 20 - tabletki dojelitowe 20 mg; Controloc 40 - tabletki powlekane 40 mg.

Wizytówka leku: Lek zmniejszający wydzielanie soku żołądkowego.

Dostępność: Rp

Zalecany: przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, także na tle zakażenia bakterią Helicobacter pylori, w refluksowym zapaleniu przełyku, zespole Zollingera-Ellisona.

Działanie: lek zmniejsza wydzielanie soku żołądkowego poprzez blokowanie procesów enzymatycznych w komórkach okładzinowych żołądka.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom. Nie stosuje się przy nowotworowych zmianach w przewodzie pokarmowym, należy zachować ostrożność u chorych z marskością wątroby.

Współdziałanie: preparaty zobojętniające kwas żołądkowy (np. Alugastrin, Alusal, Maalox) oraz sukralfat (np. Ancrusal, Ulgastran) należy przyjmować w odstępie 1 godziny przed lub po zażyciu pantoprazolu. Pantoprazol zmniejsza wchłanianie witaminy B12 oraz ketokonazolu (Fungores, Ketokonazol).

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle Controloc 20 - w łagodnych postaciach refluksowego zapalenia przełyku: 1 tabletka dziennie przez 4 tygodnie, w razie potrzeby przez 8 tygodni; w długotrwałym leczeniu i zapobieganiu nawrotom refluksowego zapalenia przełyku: 1 tabletka dziennie; osłonowo przy stosowaniu leków przeciwzapalnych niesteroidowych (np. Butapirazol, Ibuprofen, Mefacit, Metindol, Naproxen, Rantudil, Voltaren) 1 tabletka dziennie. Controloc 40 - w celu usunięcia Helicobacter pylori: 1 tabletka 2 razy dziennie w połączeniu z antybiotykami przez 7 dni; w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, w nasilonym refluksowym zapaleniu przełyku: 1 tabletka dziennie, w razie potrzeby dawkę można zwiększyć do 2 tabletek dziennie; w zespole Zollingera-Ellisona: dawkowanie ustalane indywidualnie. Tabletki należy połykać w całości, przed posiłkiem, popijając wodą. Dożylnie proszek do sporządzenia roztworu do wstrzykiwań - w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, w nasilonym refluksowym zapaleniu przełyku: 40 mg dziennie; w zespole Zollingera-Ellisona: dawkowanie ustalane indywidualnie.

Możliwe skutki uboczne: bardzo rzadko bóle i zawroty głowy, biegunka, wysypka lub świąd skóry.

Inne leki z tej grupy: Controloc, Contix.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl