Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

PAPAVERINUM HYDROCHLORICUM

Nazwa handlowa leku: PAPAVERINUM HYDROCHLORICUM

Nazwa polska leku: PAPAWERYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Papaverinum

Nazwa anglojęzyczna leku: PAPAVERINE

Postaci leku: Papaverinum hydrochloricum - roztwór do wstrzykiwań 20 mg/ml.

Wizytówka leku: Lek rozkurczowy.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn.

Zalecany: w stanach skurczowych przewodu pokarmowego, w kolce wątrobowej, kamicy pęcherzyka żółciowego, zapaleniu dróg żółciowych, stanach skurczowych dróg żółciowych, w kolce jelitowej, w zaparciach, których przyczyną są stany skurczowe jelita grubego, w kamicy nerkowej, w bolesnym parciu na mocz, w skurczach naczyń krwionośnych, w tym naczyń krążenia mózgowego i siatkówki oka; niekiedy stosowana jest w astmie oskrzelowej, sercu płucnym.

Działanie: jest silnym środkiem rozkurczającym mięśnie gładkie narządów wewnętrznych. Działanie przeciwskurczowe występuje w obrębie dróg żółciowych, moczowych, przewodu pokarmowego, naczyń krwionośnych i oskrzeli. Lek powoduje niewielkie obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, nie działa przeciwbólowo.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią; przy zaburzeniach czynności wątroby, zaburzeniach przewodzenia w sercu, przebytym zawale serca, jaskrze.

Współdziałanie: osłabia działanie lewodopy (Isicom, Madopar, Nakom, Pardopa, Poldomet, Sinemet).

Dawkowanie: podskórnie lub domięśniowo, wg zaleceń lekarza; dorośli najczęściej 40-120 mg (1-3 ampułki o pojemności 2 ml) jednorazowo, w razie potrzeby dawkę można powtórzyć po upływie co najmniej 3 godzin.

Możliwe skutki uboczne: osłabienie łaknienia, nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy, nadmierne pocenie się, osłabienie, uczucie zmęczenia, rzadziej zapaść, przyspieszenie tętna. U osób z nadwrażliwością - zaburzenia czynności wątroby, u pacjentów w podeszłym wieku czasami może spowodować podwyższenie ciśnienia krwi.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl