Szukaj leku:



















Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

PARACETAMOL

Nazwa handlowa leku: PARACETAMOL

Nazwa polska leku: PARACETAMOL

Nazwa międzynarodowa leku: Paracetamolum

Nazwa anglojęzyczna leku: Paracetamol

Postaci leku: Paracetamol - czopki 50 mg, 80 mg, 125 mg, 250 mg, 500 mg, syrop 120 mg/5 ml, tabletki 250 mg, 300 mg, 500 mg, proszek do przygotowywania roztworu do picia 500 mg, zawiesina doustna 120 mg/5 ml; Paracetamol 0,5 - tabletki 500 mg; Paracetamol o smaku malin

Wizytówka leku: Lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy.

Dostępność: Bez recepty

Zalecany: przy stanach gorączkowych, w przeziębieniach i grypie, infekcjach górnych dróg oddechowych, zapaleniach gardła, ucha, zatok; w bólach różnego pochodzenia, np. w bólach głowy, bólach zęba, stawów, uszu, gardła, w bólach pochodzenia nowotworowego, szczególnie chorym uczulonym na aspirynę oraz w celu obniżenia gorączki dzieciom oraz niemowlętom.

Działanie: paracetamol działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo w sposób podobny do kwasu acetylosalicylowego czyli aspiryny (Aspirin, Polopiryna).

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub jego składniki, podczas 3 pierwszych miesięcy ciąży i podczas karmienia piersią, dzieciom poniżej 3. miesiąca życia; przy ciężkich zaburzeniach czynności wątroby i/lub nerek, wirusowym zapaleniu wątroby, chorobie alkoholowej, niedokrwistości hemolitycznej (spowodowanej nadmiernym rozpadaniem się krwinek czerwonych wskutek niedoboru enzymu dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej). Należy zachować ostrożność przy stosowaniu leku w przypadku chorych na astmę oskrzelową uczulonych na kwas acetylosalicylowy czyli aspirynę (Aspirin, Polopiryna).

Współdziałanie: paracetamol nasila działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych (m.in. Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar); jednoczesne stosowanie niektórych leków nasennych, przeciwpadaczkowych oraz ryfampicyny (Rifamazid, Rifampicin) hamuje rozkład leku w wątrobie i może spowodować jej uszkodzenie; nie należy stosować równocześnie preparatów salicylowych (Aspirin, Asprocol, Polopiryna, Salicylamidum, Tabletki od bólu głowy) oraz leków hamujących aktywność enzymu MAO (Aurorix, Mocloxil, Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres). Obniża stężenie we krwi lamotryginy (Lamictal); metoklopramid (Cerucal, Metoclopramidum) przyspiesza wchłanianie paracetamolu z przewodu pokarmowego. Cymetydyna (Altramet, Cimetidinum), salicylamid (Salicylamidum), izoniazyd (Isoniazidum, Rifamazid), ranitydyna (Ranigasan, Ranigast, Zantac), propranolol (Propranolol) - wydłużają okres działania leku.

Dawkowanie: doustne, dorośli i dzieci od 13. roku życia doraźnie przeciwbólowo i przeciwgorączkowo jednorazowo 500-1000 mg (1-2 tabletki 500 mg); leczniczo 3-4 razy dziennie 500-1000 mg (1-2 tabletki 500 mg); średnia dawka dobowa wynosi ok. 2,0 g i nie powinna przekraczać 4,0 g. W bólach przewlekłych 500-750 mg co 4 godziny, w bólach nowotworowych dawki 10 mg na każdy kilogram masy ciała co 4 godziny, często wraz z innymi lekami przeciwbólowymi. Doustne dawkowanie dzieciom: doraźnie, u dzieci w wieku od 3 miesięcy do 2 lat (dzieci o wadze do 10 kg) - jednorazowo 40-80 mg paracetamolu; w wieku 2-3 lat (dzieci o wadze 10-15 kg) - jednorazowo 80-160 mg paracetamolu; dzieci starsze - najczęściej dawka jednorazowa wynosi 5-10 mg paracetamolu na każdy kilogram masy ciała i może być powtarzana co 4 godziny, lecz nie więcej niż 4 dawki w ciągu doby. Nie należy podawać dzieciom leku dłużej niż przez 3 dni bez porozumienia z lekarzem ani przekraczać zaleconego dawkowania. Paracetamol stosuje się w przebiegu chorób nowotworowych u dzieci w dawce 10-12 mg na każdy kilogram masy ciała co 4 godziny, nie więcej niż 65 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę. Czopki doodbytniczo, u dzieci o masie powyżej 10 kg stosuje się 10-15 mg na każdy kilogram masy ciała, do 4 razy na dobę, nie przekraczając dawki dobowej 65 mg na każdy kilogram masy ciała. W leczeniu bólów nowotworowych u dzieci stosuje się dawki 15-20 mg na każdy kilogram masy ciała co 4 godziny. Czopki 500 mg: doodbytniczo u dorosłych 1 czopek 2-3 razy dziennie. Doraźnie przeciwbólowo i przeciwgorączkowo jednorazowo 1-2 czopki. W bólach przewlekłych 500-750 mg co 6 godzin, w bólach nowotworowych należy stosować dawkę 10 mg na każdy kilogram masy ciała co 4 godziny, często wraz z innymi lekami przeciwbólowymi. Dawkowanie paracetamolu występującego w innych formach niż opisane powyżej jest najczęściej analogiczne, jeśli chodzi o ilość substancji czynnej na dawkę na kilogram masy ciała. W razie jakichkolwiek wątpliwości rozstrzygające są zalecenia producenta zawarte na dołączonej do leku ulBez receptye lub zdanie lekarza.

Możliwe skutki uboczne: istnieją doniesienia o uszkodzeniu wątroby, nerek lub szpiku na skutek stosowania w dużych dawkach lub przewlekle oraz o reakcjach uczuleniowych na lek (pokrzywka, rumień, zapalenie skóry).

Objawy przedawkowania: po przyjęciu bardzo dużych dawek mogą wystąpić zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej krwi (kwasica), zmniejszenie liczby krwinek białych oraz płytkowych, biorących udział w krzepnięciu krwi, opóźnione uszkodzeni

Inne leki z tej grupy: Acenol, Acenol Forte, Amipar, Antidol, APAP, Benuron, Calpol, Calpol 80, Calpol 125, Calpol 6 Plus, Codipar, Codipar 250, Codipar 500, Efferalgan, Efferalgan forte, Efferalgan Odis, Etoran, Grippostad, Hascopar, Panadol, Panadol dla dzieci, Panadol Rapid,


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat




Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl