Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

ABAKTAL

Nazwa handlowa leku: ABAKTAL

Nazwa polska leku: PEFLOKSACYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Pefloxacinum

Nazwa anglojęzyczna leku: Pefloxacin

Postaci leku: Abaktal - tabletki powlekane 400 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny z grupy fluorochinolonów.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn.

Zalecany: w zakażeniach bakteryjnych układu oddechowego, w laryngologii (w zakażeniach gardła, nosa, ucha), w zakażeniach przewodu pokarmowego i dróg żółciowych, w zakażeniach kości, stawów i skóry, w zakażeniach układu moczowego, w uogólnionym zakażeniu krwi oraz w zapaleniu wsierdzia (błony surowiczej znajdującej się wewnątrz komór serca) oraz opon mózgowo-rdzeniowych. Lek stosowany jest głównie w ciężkich zakażeniach wywołanych przez drobnoustroje oporne na działanie innych antybiotyków.

Działanie: jest antybiotykiem bakteriobójczym z grupy fluorochinolonów o szerokim zakresie działania, m.in. na gronkowce, salmonellę, mykoplazmy i inne drobnoustroje, z wyjątkiem beztlenowców.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom i młodzieży w okresie wzrastania, a szczególnie przed 15. rokiem życia; przy niedokrwistości hemolitycznej (spowodowanej nadmiernym rozpadaniem się krwinek czerwonych) lub przy zaburzeniach czynności wątroby. Podczas stosowania i kilka dni (ok. 4 dni) po zakończeniu leczenia należy unikać nasłonecznienia.

Współdziałanie: nasila działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych, teofiliny (Euphyllin, Theophyllinum); leki przeciwzapalne, np. Fenbufen w skojarzeniu z pefloksacyną, mogą wywołać drgawki. Należy zachować 2 godziny przerwy między zażyciem pefloksacyny i leków zmniejszających kwaśność soku żołądkowego (np. Alugastrin, Alusal, Maalox). Cymetydyna (Altramet, Cimetidinum) wydłuża czas działania pefloksacyny. Preparat może obniżać skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli i dzieci powyżej 15 roku życia co 12 godzin 1 tabletkę 400 mg podczas jedzenia. Należy dużo pić.

Możliwe skutki uboczne: niekiedy zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: osłabienie łaknienia, nudności, bóle brzucha; bóle mięśni, stawów, bóle i zawroty głowy, bezsenność, zwiększona wrażliwość na światło. Przy dużych dawkach (1600 mg na dobę) może wystąpić zmniejszenie ilości krwinek płytkowych biorących udział w procesie krzepnięcia krwi.

Inne leki z tej grupy: Abaktal, Peflacine, Pefloksacyna.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl