Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

CUPRENIL

Nazwa handlowa leku: CUPRENIL

Nazwa polska leku: PENICYLAMINA

Nazwa międzynarodowa leku: Penicillaminum

Nazwa anglojęzyczna leku: PENICILLAMINE

Postaci leku: Cuprenil - tabletki powlekane 250 mg.

Wizytówka leku: Lek odtruwający i przeciwreumatyczny.

Dostępność: Rp

Zalecany: w zatruciach miedzią, nieorganicznymi związkami rtęci, ołowiem, złotem, cynkiem oraz w chorobie Wilsona (choroba dziedziczna, w której następuje odkładanie się złogów miedzi w niektórych tkankach). Ponadto stosowany jest w chorobach skóry i tkanki łącznej oraz w niektórych postaciach reumatoidalnego zapalenia stawów, szczególnie opornego na inne metody leczenia. Jest alternatywą dla soli złota.

Działanie: jest związkiem wychwytującym cząsteczki metali a zwłaszcza miedzi, nieorganicznych związków rtęci, arsenu, ołowiu, złota, wapnia i cynku. Związki penicylaminy z cząsteczkami metali są rozpuszczane w wodzie i wydalane z moczem przez nerki. Lek powoduje zmniejszenie ilości przeciwciał w organizmie, w tym również przeciwciał skierowanych przeciw własnym tkankom oraz tzw. kompleksów immunologicznych, będących przyczyną chorób reumatoidalnych oraz niektórych chorób skóry.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek oraz na penicylinę, podczas ciąży i karmienia piersią; przy zaburzeniach czynności nerek, liszaju rumieniowatym lub miastenii, uszkodzeniach układu krwiotwórczego (szpiku kostnego).

Współdziałanie: działa przeciwstawnie do witaminy B6; nie należy stosować z innymi lekami, które mogą wykazywać działanie uszkadzające szpik kostny.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle 1-1,5 g na dobę podzielone na 3-4 dawki; z powodu silnego i różnorodnego działania oraz możliwości wystąpienia objawów ubocznych indywidualne dawkowanie może ustalić jedynie lekarz. Uwaga: tabletki podaje się przed jedzeniem. Podczas leczenia należy mierzyć temperaturę ciała oraz często (co 3-7 dni) kontrolować morfologię krwi, poziom białka i miedzi we krwi i w moczu. Narastająca ilość białka oraz czerwonych krwinek w moczu jest sygnałem do przerwania leczenia z powodu zagrożenia uszkodzeniem nerek.

Możliwe skutki uboczne: zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: osłabienie łaknienia, zaburzenia smaku, nudności, wymioty, uaktywnienie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Na początku leczenia zwiększa się wrażliwość skóry i może wystąpić utrudnienie gojenia się ran, może wystąpić pokrzywka, swędzenie skóry, gorączka, bóle stawowe, powiększenie węzłów chłonnych. Niekiedy pojawiają się zaburzenia w morfologii krwi: znaczne zmniejszenie ilości białych krwinek, niedokrwistość hemolityczna (spowodowana nadmiernym rozpadaniem się krwinek czerwonych), zaburzenia krzepliwości krwi wynikające ze zmniejszonej ilości płytek krwi oraz białko i krwinki czerwone stwierdzane w badaniach ogólnych moczu, a będące objawami uszkodzenia nerek. Bardzo rzadko występuje łysienie, żółtaczka zastoinowa, niedowłady mięśni, zapalenia trzustki, uszkodzenie nerwu wzrokowego, zmiany skórne o typie liszaja rumieniowatego lub pęcherzycy. Po zastosowaniu u pacjentów uczulonych na penicylinę mogą wystąpić objawy alergiczne.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl