Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

PILOCARPINUM

Nazwa handlowa leku: PILOCARPINUM

Nazwa polska leku: PILOKARPINA

Nazwa międzynarodowa leku: Pilocarpinum / Pilocarpini hydrochloridum

Nazwa anglojęzyczna leku: PILOCARPINE HYDROCHLORIDE

Postaci leku: Pilocarpinum 2% - krople do oczu 20 mg/ml; Pilocarpinum 3% HEC - krople do oczu 30 mg/ml.

Wizytówka leku: Lek przeciw jaskrze.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn.

Zalecany: w jaskrze pierwotnej z otwartym kątem przesączania, w zatruciu atropiną.

Działanie: stosowany miejscowo w postaci kropli wywołuje skurcz mięśnia zwieracza źrenicy i mięśni rzęskowych, co prowadzi do obniżenia podwyższonego ciśnienia śródgałkowego płynu w gałce ocznej. Podwyższone ciśnienie śródgałkowe leży u podłoża jaskry.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią; w ostrym zapaleniu tęczówki, ciałka rzęskowego, jaskrze złośliwej, zapaleniu rogówki i przedniego odcinka błony naczyniowej, odwarstwieniu siatkówki.

Współdziałanie: działa przeciwstawnie do atropiny i Atroventu; timolol (np. Cusimolol, Oftensin, Timoptic) nasila działanie obniżające ciśnienie śródgałkowe.

Dawkowanie: miejscowe, 3-4 razy dziennie wkrapla się 1-2 krople do worka spojówkowego. W ostrym ataku jaskry można pilokarpinę stosować częściej, według indywidualnych wskazań lekarza okulisty.

Możliwe skutki uboczne: niekiedy może wywołać miejscowe reakcje, takie jak podrażnienie rogówki, przekrwienie i łzawienie spojówek. Może też wystąpić światłowstręt, zaburzenia widzenia, ból głowy; stosowanie przewlekłe może doprowadzić do zmętnienia soczewki.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl