Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

PALIN

Nazwa handlowa leku: PALIN

Nazwa polska leku: PIPEMIDOWY KWAS

Nazwa międzynarodowa leku: Acidum pipemidicum

Nazwa anglojęzyczna leku: PIPEMIDIC ACID

Postaci leku: Palin - kapsułki 200 mg, czopki dopochwowe 200 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny z grupy chinolonów.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn.

Zalecany: w ostrych i przewlekłych zakażeniach układu moczowo-płciowego.

Działanie: bakteriobójcze; dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego i w dużej części wydala się niezmieniony z moczem, działając przeciwbakteryjnie w obrębie układu moczowego. Występuje w dużym stężeniu również w żółci. Stosowany w postaci czopka dopochwowego uzupełnia leczenie doustne.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom do ukończenia 18 lat; przy niewydolności nerek, ostrożnie przy niewydolności wątroby, padaczce, niedokrwistości hemolitycznej, u osób w podeszłym wieku.

Współdziałanie: potęguje działanie i toksyczność teofiliny (Euphyllin, Theophyllinum); leki zobojętniające kwasy żołądkowe (np. Alugastrin, Alusal, Maalox) zmniejszają jego wchłanianie.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli 800 mg na dobę w dwóch dawkach - rano i wieczorem, podczas jedzenia. Dopochwowo 1 czopek na noc. Leczenie trwa na ogół 7-10 dni. Uwaga: podczas leczenia należy unikać nasłonecznienia oraz zwiększyć ilość spożywanych płynów.

Możliwe skutki uboczne: zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego i alergiczne odczyny skórne: wysypka, pokrzywka, zwiększona wrażliwość na słońce i światło. Rzadko mogą pojawić się zawroty głowy i zaburzenia równowagi, szczególnie u chorych w podeszłym wieku.

Inne leki z tej grupy: Palin, Urolin.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl