Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

NOOTROPIL

Nazwa handlowa leku: NOOTROPIL

Nazwa polska leku: PIRACETAM

Nazwa międzynarodowa leku: Piracetamum

Nazwa anglojęzyczna leku: PIRACETAM

Postaci leku: Nootropil - roztwór do wstrzykiwań 200 mg/ml, granulat do przygotowania roztworu doustnego 2400 mg /5 g, kapsułki 400 mg, tabletki powlekane 400 mg, 800 mg, 1200 mg, roztwór do wlewu dożylnego 12 g/60 ml; Nootropil 20% - płyn doustny 200 mg/ml; Nootropil

Wizytówka leku: Lek usprawniający pracę mózgu po uszkodzeniach.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn.

Zalecany: w zaburzeniach świadomości, w śpiączkach różnego pochodzenia, w zespołach otępiennych po urazach, udarach lub zapaleniach mózgu, w zespołach objawów powstrząsowych, pourazowych, poudarowych, pooperacyjnych, szczególnie po operacjach neurochirurgicznych, w zawrotach głowy, w alkoholizmie, w zatruciach narkotykami, niekiedy w zaburzeniach neurologicznych u dzieci, niekiedy przy dysleksji; stosowany jest również w zaburzeniach ukrwienia tkanki mózgowej, np. w miażdżycy naczyń mózgowych, w zespołach otępiennych wieku starczego, w niedorozwojach umysłowych, w zatruciach tlenkiem węgla.

Działanie: zmniejsza lepkość krwi, zwiększa krążenie krwi i przepływ przez naczynia mózgowe, poprawia czynność mózgu i sprawność psychofizyczną organizmu; ułatwia odnowę uszkodzonych komórek mózgowych, poprawia proces powstawania związków chemicznych będących przekaźnikami pomiędzy komórkami układu nerwowego oraz pobudza przemianę związków wysokoenergetycznych.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas w ciąży i karmienia piersią; przy niewydolności nerek.

Współdziałanie: nasila działanie leków pobudzających ośrodkowy układ nerwowy; należy zachować ostrożność przy stosowaniu z preparatami tarczycy (np. Eferox, Eltroxin, Levoroxin) i neuroleptykami (np. Fenactil, Haloperidol, Mirenil, Thioridazin).

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle np. przy udarze niedokrwiennym mózgu (po wcześniejszym leczeniu dożylnym) 12 g na dobę przez miesiąc, przez kolejne 2 miesiące 4,8 g na dobę. Po pół roku zaczyna się stopniowo zmniejszać dawki o 1,2 g co 2 dni do najmniejszej skutecznej. Leczenie zawrotów głowy - 2,4 g na dobę w 3 dawkach przez 6-8 tygodni. Właściwe dawkowanie domięśniowe lub dożylne oraz dzieciom może ustalić tylko lekarz.

Możliwe skutki uboczne: bardzo rzadko może wystąpić pobudzenie, agresywność, wzmożony popęd płciowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, wysuszenie błony śluzowej jamy ustnej.

Inne leki z tej grupy: Lucetam, Memotropil, Memotropil 20%, Nootropil, Nootropil 20%, Nootropil 33%.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl